Objawy chorób wenerycznych - jak je rozpoznać?

Choroba weneryczna może przytrafić się każdemu - niestety, wszyscy którzy są aktywni seksualnie są narażeni na to ryzyko. Nawet żyjąc w monogamicznym związku nie wiemy, czy partner nie zdążył się już od kogoś wcześniej zarazić, ani też nikt nie prosi od razu nowo poznanej osoby by wykonała testy w tym kierunku - a przecież zarazić można się drogą płciową, lecz nie tylko współżyjąc w sposób tradycyjny, lecz również drogą analną czy oralną. Co więcej, objawy choroby wenerycznej nie są na pierwszy rzut oka widoczne - choroby te mają to do siebie, że potrafią rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat, niszcząc organizm człowieka, który nie ma w ogóle pojęcia o ich posiadaniu. Tymczasem choroby przenoszone drogą płciową mogą być niebezpieczne nawet dla życia człowieka - stąd należy badać się regularnie i zmniejszać ryzyko zarażenia, poprzez stosowanie odpowiedniej antykoncepcji oraz podejmowanie odpowiedzialnych zachowań seksualnych!

Poszukaj objawów i dowiedz się jaka choroba je powoduje:

Brązowe upławy, żółty śluz, biała wydzielina z pochwy Powiększone węzły chłonne pachwinowe Przewlekły ból gardła
Bakterie i ropa w nasieniu Ropa i wydzielina w gardle Rzeżączkowe zapalenie gruczołów Bartoliniego
Swędzenie i pieczenie – świąd pochwy Stan zapalny - wyciek z cewki moczowej Śluz, woda - wydzielina z odbytu
Zaczerwieniona cewka moczowa Zapalenie błony śluzowej macicy Bakteryjne zapalenie gardła
Zapalenie najądrza Zapalenie odbytu - podrażniona odbytnica Infekcja i zapalenie pochwy
Zapalenie przydatków - miednica mniejsza Zapalenie spojówek Zapalenie sromu
Zapalenie szyjki macicy Zapalenie napletka i żołędzia Silne zaparcia
Plamienie i krwawienie między miesiączkami Porzeżączkowe zapalenie cewki moczowej Przewlekła biegunka - rozwolnienie
Ból gardła - rzeżączka gardła Ból jądra - prawego lub lewego Ból najądrza - zapalenie najądrza
Pieczenie i swędzenie - ból cewki moczowej Ból podczas stosunku - podbrzusze Ból odbytu - ból przy oddawaniu stolca
Ból krocza - kłucie w kroczu Bardzo bolesne miesiączki Parcie na stolec - parcie na odbyt
Ból i pieczenie po wytrysku Bolesny wzwód - bolesna erekcja Częste oddawanie moczu - częstomocz
Krew w moczu - krwiomocz Brzydki i nieprzyjemny zapach z pochwy - rybi, kwaśny Obfite miesiączki - obfite krwawienia miesiączkowe
Obrzęk - powiększone jądro, swędzenie moszny Parcie na pęcherz - parcie na mocz Pieczenie i świąd sromu - swędzenie warg sromowych
Pieczenie, swędzenie odbytu Kłucie, pieczenie i swędzenie pochwy

Choroby weneryczne - objawy

Bez wątpienia istnieje szereg objawów, które - jeśli zostaną zauważone - świadczą z dużym prawdopodobieństwem o zarażeniu chorobą płciową. Jest to dosyć wstydliwy problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, dlatego warto poczytać o tym więcej choćby w internecie, gdzie jesteśmy anonimowi. Mnóstwo ludzi obawia się pytać o podobne rzeczy swojego lekarza, a przecież najważniejsze jest zdrowie - dużo ważniejsze, niż chwila wstydu! Jakie więc daje choroba weneryczna objawy? Może to być nieprzyjemnie wyglądająca, a przede wszystkim niemiło pachnąca wydzielina z pochwy lub z penisa, gęste upławy, owrzodzenia pojawiające się w okolicy narządów płciowych, pieczenie, jak również swędzenie. Niektóre objawy chorób wenerycznych są jednak nieoczywiste i pojawiają się dajmy na to na twarzy, albo po tak długim czasie od nieprzemyślanego stosunku płciowego, że w ogóle ich ze sobą nie łączymy. Dlatego warto wiedzieć, z jak groźnymi przeciwnikami mamy do czynienia - choroby przenoszone drogą płciową są groźne, trudne w leczeniu, bardzo zaraźliwe, a do tego w dużej mierze rozwijają się w sposób utajony.

Choroby weneryczne - objawy na twarzy

Choroby przenoszone drogą płciową - jak już wspomniano - niekonieczne dają objawy w okolicy narządów płciowych. W wielu przypadkach możemy na przykład odczuwać powiększenie węzłów pachwinowych, mieć zaparcia, czy też przewlekły ból gardła. Zwykle przyczyn upatrywalibyśmy w czymś zupełnie innym - tymczasem to popularne objawy niektórych chorób wenerycznych. Co więcej, tego typu choroby mogą dawać objawy nawet występujące na twarzy! Na przykład kiła objawia się we wczesnym stadium wysypką, która obejmuje różne partie ciała - w tym przeważnie twarz.

Choroby weneryczne - objawy po jakim czasie?

Choroby przenoszone drogą płciową u wielu osób mogą przez długi czas rozwijać się w ukryciu. Ponieważ część objawów zapewne nie jest przez ludzi kojarzona bezpośrednio z daną chorobą, nie są świadomi, że ich organizm daje już pewne sygnały ostrzegawcze. Najczęściej zarażeni zgłaszają się do lekarza już wówczas, gdy choroba jest w rozwiniętym stadium i dłużej nie mogą ignorować na przykład zaostrzającej się wysypki na narządach płciowych, bolesnych wzwodów, czy też obfitych plamień między miesiączkami. Przez ten czas - od zarażenia do diagnozy - infekują kolejne osoby, jak również działają na własną szkodę, ponieważ w każdym przypadku najważniejszy jest czas. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym większa szansa na pełne ozdrowienie i na brak skutków ubocznych czy powikłań. Jeśli chodzi o choroby weneryczne, objawy u mężczyzn i kobiet są oczywiście podobne, ale zróżnicowane z uwagi na inną budowę ciała. Są i takie choroby, na które kobiety chorują częściej niż panowie - na przykład chlamydioza.

Choroby weneryczne - odpowiedzialność i bezpieczeństwo

Testy diagnozujące chorobę weneryczną można wykonać w swoim własnym domu, żeby oszczędzić sobie wstydu u lekarza. Wszystko da się zamówić przez internet. Każdy, kto prowadzi aktywne życie seksualne powinien regularnie się badać w kierunku chorób wenerycznych, żeby mieć pewność, że jest zdrowy, podjąć leczenie jeśli jest chory i żeby nie zarażać innych. Odpowiednia diagnostyka to nie wszystko - ważne jest zrozumienie, ile dają odpowiedzialne zachowania seksualne, które tak naprawdę są niemal gwarancją zachowania zdrowia. Brak przypadkowego seksu, zabezpieczenie w postaci prezerwatywy, regularne badania - wszystko to oczywiście nie daje 100% pewności, że nie będziemy chorzy, jednak niewątpliwie bardzo tą pewność podnosi.