ból w jądrzeBól jąder może być spowodowany czymś błahym – na przykład podrażnieniem czy uderzeniem. Zwykle jednak nagły ból jądra nie pojawia się znikąd i bolące jądro, swędzenie jąder, kłucie w jądrze, czy też ból jądra promieniujący do podbrzusza to sygnały, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Przyczyną wymienionych dolegliwości może być nawet choroba weneryczna. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że może po jakimś czasie prowadzić nawet do powstania bezpłodności. Warto zatem działać szybko i zgłosić się na badania, gdy tylko mamy jakieś podejrzenia!

Ból jąder – przyczyny

Ból jąder i podbrzusza to jedna z najbardziej przykrych, męskich dolegliwości, która znacząco utrudnia życie, a nawet uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, jeśli jest to ból naprawdę ostry. Choć wielu panów uważa, że to jedynie chwilowe i z pewnością ból jądra i pachwiny wkrótce przejdzie, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdy tylko zaczniemy odczuwać ten nieprzyjemny objaw chorobowy. Ból w okolicy jąder może mieć różne natężenie (może to być lekki ból jądra, bądź ostry ból jądra), mieć charakter napadowy, albo stały, może to być ból jednego jądra, ból występujący samoistnie, albo też być to ból jądra przy dotyku lub ból jąder po stosunku. Bez względu na charakter odczuwanych dolegliwości nie są one nigdy czymś normalnym – należy jak najszybciej ustalić ich źródło, żeby wdrożyć właściwe leczenie.
Specjaliści twierdzą, że ból jądra i pachwiny może występować nawet zaraz po urodzeniu. Najczęstszą przyczyną pojawienia się takiego nieprzyjemnego bólu jest skręt jądra. Dolegliwości mogą być jednak wynikiem o wiele poważniejszych stanów chorobowych, w tym pęknięcia tętniaka aorty brzusznej. Jeśli chodzi o ból jąder i podbrzusza, przyczyny mogą być również związane z chorobami wenerycznymi, rozwijającymi się w organizmie. Wiele chorób przez długi czas rozwija się w sposób ukryty, a potem daje nagłe objawy. Mogą być one również nieoczywiste, jak właśnie lekkie bóle jąder.
Najczęstsze choroby jąder, wywołujące ból w jądrach to:ból jąder

  • przepuklina mosznowa,
  • zapalenie jądra,
  • zapalenie najądrza,
  • skręt jąder daje objawy takie, jak: silny, ciągły, jednostronny ból o nagłym początku, który może promieniować do pachwiny i podbrzusza,
  • nowotwory jądra – ból jądra może być bardzo rzadki. Cechą charakterystyczną dla raka jądra jest powiększenie jądra oraz bolesność podczas dotyku,
  • guzkowe zapalenie tętnic – objawia się przewlekłym bólem jądra, bólem w obrębie jamy brzusznej,
  • uraz jądra,
  • żylaki powrózka nasiennego – uczucie ciężaru i tępy ból w okolicy, który nasila się głównie podczas stania, w pozycji leżącej lub w czasie erekcji.

Ból jądra – jaki lekarz?

Ból prawego jądra, ból lewego jądra, ból najądrza przy dotyku – wszystko to są objawy, które mogą wskazywać równie dobrze na zapalenie jądra, jak i na chorobę weneryczną. Od tego co jest dokładną przyczyną zależy później sposób leczenia, podjęty przez lekarza. Warto wiedzieć, że choroby przenoszone drogą płciową również mogą mieć wpływ na powstawanie takich objawów. Często zaś przebiegają bezobjawowo, więc ludzie przez długi czas myślą, że są zdrowi. Jeśli więc ktoś prowadzi aktywne życie seksualne, a przy tym zdarzyło mu się choć raz uprawiać seks bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy, może być chory, nawet o tym nie wiedząc.
Ból jądra prawego czy lewego wymaga wizyty u lekarza specjalisty – urologa. Przeprowadzi on stosowne badania, sprawdzając co może być przyczyną takich dolegliwości bólowych. Jeśli chodzi o choroby weneryczne, ból jądra mogą wywołać:

Zapalenie jądra – objawy

ból jądraPowodem bólu może być stan zapalny jądra. Warto mieć na uwadze, że może prowadzić do bezpłodności lub nawet utraty jądra, więc należy zgłosić się do lekarza natychmiast – tym bardziej, jeśli objawy mają duże nasilenie. Jeśli chodzi o zapalenie jądra, przyczyny to w większości właśnie choroby weneryczne. Większość osób obawia się, że może to być nowotwór, ale tak bywa rzadko. Osoby aktywne seksualnie raczej są w grupie ryzyka jeśli idzie o zachorowanie na rzeżączkę czy chlamydiozę. W związku z tym dla własnego bezpieczeństwa należy wykonywać specjalne testy na obecność drobnoustrojów przenoszonych drogą płciową. Gdy wykryjemy zapalenie jądra, leczenie zależy od tego co jest jego przyczyną. Udając się do lekarza z gotową diagnozą możemy zacząć działanie szybciej.
W ten sposób oszczędzamy sobie również wstydu – nie musimy prosić o skierowanie na badania pod kątem chorób wenerycznych, bo już wcześniej w domu sprawdziliśmy, że jesteśmy zdrowi. Wyniki możemy uzyskać dzięki zakupom testów PCR, czego można dokonać na naszej stronie internetowej. Testy są bardzo dokładne i proste do wykonania samodzielnie!

image_pdfPobierz PDF