Swędzenie pochwyKażda kobieta od czasu do czasu odczuwa pewne nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu moczowego i płciowego. Mogą one mieć różne przyczyny i różne natężenie. Mogą również mieć różny charakter – najpopularniejsze objawy to ból i pieczenie pochwy, kłucie w pochwie, pieczenie pochwy podczas stosunku, pieczenie pochwy po stosunku, a także szczypanie w pochwie, czy nawet swędzenie. Nie zawsze za takimi objawami stoją poważne choroby, dlatego wiele kobiet bagatelizuje je i czeka aż wszystko samo ustąpi, lecząc się domowymi metodami. Gdy objawy długo nie ustępują udajemy się zaś do lekarza, który na podstawie wywiadu i oględzin może postawić wstępną diagnozę. Uporczywe objawy z tej strony mogą być spowodowane – o czym nie wszyscy wiedzą – zarażeniem się chorobami wenerycznymi! Co warto wiedzieć na ten temat?

Pieczenie i swędzenie pochwy

pieczenie pochwyPieczenie i swędzenie okolic intymnych rzadko jest łączone z możliwością zarażenia się chorobami wenerycznymi, a to błąd, bo choroby takie mogą przez długi czas przebiegać bezobjawowo, albo właśnie dawać tak nieoczywiste objawy jak szczypanie pochwy czy pieczenie w pochwie. Szczególnie osoby aktywne seksualnie powinny mieć się na baczności i regularnie badać pod tym kątem!
Niekiedy pieczenie podczas stosunku jest wynikiem stosowania niewłaściwych środków do pielęgnacji miejsc intymnych, a swędzenie okolic intymnych wynika z alergii – na przykład na lateks, albo nawet na spermę. Niektóre kobiety odczuwają pieczenie pochwy gdy zmieniają metodę antykoncepcji hormonalnej, więc jak widać nie jest to od razu wyznacznik poważnej choroby. Warto jednakże mieć tą możliwość na uwadze, ponieważ pieczenie okolic intymnych czy kłucia w pochwie to objawy które mogą wynikać z następujących chorób:

Pieczenie i swędzenie w okolicach intymnych może zaś wynikać z następujących chorób:

kłucie pochwy

  • grzybica pochwy
  • bakteryjne zakażenie pochwy (bakteryjna waginoza)
  • rzęsistkowica, za którą odpowiedzialny jest rzęsistek pochwowy
  • chlamydioza
  • opryszczka narządów płciowych
  • brodawki narządów płciowych
  • rzeżączka.

Często wraz z wymienionymi wcześniej objawami pojawia się także obrzęk, zaczerwienie, suchość pochwy, zaburzenia miesiączkowania, upławy, ból przy oddawaniu moczu oraz w czasie stosunku seksualnego. Możemy też zresztą odczuwać ból i pieczenie po stosunku. Zwykle taki objaw pojawia się gdy kobieta ma wielu partnerów seksualnych i uprawia seks bez stosownego zabezpieczenia. Może to być oczywiście objaw choroby wenerycznej, więc warto rozważyć natychmiastowe przebadanie się pod tym kątem.

Test PCR na choroby wenerologiczne

Jeśli chodzi o szczypanie po stosunku, ból w trakcie, czy też pieczenie pochwy, leczenie uzależnione jest od tego, co powoduje powyższe dolegliwości. Lekarz zleci oczywiście stosowne badania, jednak wiele osób wstydzi się możliwości chorowania na choroby weneryczne. Warto więc zakupić testy PCR, które umożliwiają przeprowadzenie badań we własnym domu – dyskretnie i komfortowo. Testy można z łatwością zamówić na naszej stronie internetowej!

image_pdfPobierz PDF