ból podbrzusaBól w trakcie stosunku nie jest niczym niezwykłym dla kobiety, która nigdy wcześniej nie uprawiała seksu. Jeśli jednak pojawia się u osób aktywnych seksualnie, praktycznie zawsze oznacza infekcje lub stan zapalny narządów płciowych. Może również wskazywać na zarażenie chorobą weneryczną – co do czego mogą mieć szczególne podejrzenia osoby mające za sobą kontakty seksualne nie do końca przemyślane (przypadkowe, bez prezerwatywy itp.). Ból podczas seksu na pewno nie jest normalny, więc należy natychmiast zgłosić się do lekarza, żeby wyjaśnić jego pochodzenie – im szybciej wdrożymy leczenie, tym szybciej możemy cieszyć się pełnią zdrowia. Nie zarazimy też ewentualnych, kolejnych partnerów, co mogłoby mieć miejsce. By więc należycie zadbać o siebie i o innych, należy się badać!

Ból przy stosunku – przyczyny

Ból podczas stosunku seksualnego może pojawić się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Przyczyny mogą być naprawdę różne – od nieprawidłowej budowy narządów, aż po właśnie choroby weneryczne. Niewątpliwie jednak takiego objawu nie należy bagatelizować, bo nie jest normalny – tym bardziej, jeśli wcześniej nie odczuwało się podobnych problemów i pojawiły się one nagle.
Może pojawić się ból w czasie stosunku, jak i ból po stosunku. On również nie jest naturalny. Przyczyny mogą być naprawdę różne, a wśród nich:ból podczas stosunku

  • zapalenie przydatków, które wymaga niezwłocznego leczenia,
  • zatwardzenie – to bardzo częsty problem kobiet z tyłozgięciem macicy.

Przyczyną może być również pochwica, która polega na zbyt mocnym kurczeniu się mięśni pochwy w trakcie stosunku i tym samym uniemożliwieniu wprowadzenia do środka członka. Pochwica ma podłoże psychiczne i może wiązać się z przykrymi doświadczeniami seksualnymi z przeszłości – na przykład molestowaniem czy gwałtem. Może również wynikać z dużego strachu przed zajściem w ciążę i w związku z tym z dużej ilości stresu.

 

Ból podczas stosunku a choroby weneryczne

Ból w pochwie podczas stosunku seksualnego, jak również ból brzucha po stosunku mogą wskazywać na zarażenie się chorobami wenerycznymi. Jest to częstsze niż niektórzy przypuszczają – rozluźnienie obyczajów i mniejszy ostracyzm społeczny niż to było kiedyś, powodują że mamy luźniejsze podejście do seksu. Niektórzy mają wielu partnerów seksualnych – nawet przygody na jedną noc z nieznajomymi. Część w ogóle się nie zabezpiecza, ponieważ martwi się jedynie ciążą, a nie myśli o ewentualnych chorobach wenerycznych. Wszystko to powoduje duże zagrożenie – osoby aktywnie seksualnie powinny się regularnie badać!
Ból pochwy podczas stosunku czy ból pochwy po stosunku może wynikać z zarażenia się następującymi chorobami wenerycznymi:ból podbrzusza podczas seksu

Testy PCR do wykonania w domu

Ból macicy podczas stosunku, czy też ból podbrzusza po stosunku, albo ból męskich narządów płciowych w czasie lub po odbyciu stosunku seksualnego, powinny skłaniać do wykonania profilowanych testów PCR na obecność chorób wenerycznych.

Testy są do zamówienia na naszej stronie i można je wykonać we własnym domu, zgłaszając się do przychodni jedynie po wyniki.
To dyskretny sposób na regularne sprawdzanie stanu swojego zdrowia. A warto – żeby zgłosić się na leczenie w odpowiednio wczesnym momencie!

image_pdfPobierz PDF