bolesne odawanie stolcaBól odbytu, pieczenie odbytu po oddaniu stolca, swędzenie odbytu po wypróżnieniu, szczypanie odbytu, jak również częste oddawanie stolca i ból w okolicy odbytu – to dolegliwości na które skarży się wiele osób. Problemy z odbytem mogą być spowodowane przez różne czynniki – nawet przez posiadanie siedzącej pracy, prowadzącej do powstania hemoroidów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pieczenie przy oddawaniu stolca, albo pieczenie odbytu po stolcu może być także związane z rozwijającą się w organizmie chorobą weneryczną! Jeśli ktoś jest w grupie ryzyka, powinien jak najszybciej się zbadać – tym bardziej, jeśli zauważył u siebie niepokojące objawy!

Ból i pieczenie odbytu – przyczyny

Wiele osób wpisuje w okienko wyszukiwarki internetowej zdania „swędzi mnie odbyt”, „piecze mnie odbyt”, albo frazy „pieczenie odbytu po wypróżnieniu” lub „ból przy oddawaniu stolca”. Sama popularność tych fraz oraz stron wyjaśniających możliwe powody pojawienia się takich dolegliwości świadczą o skali problemu. Wśród różnych, podawanych rozwiązań dosyć rzadko wymienia się te związane z zarażeniem się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Choroby takie są obecnie znów popularne, ponieważ wiele osób zmienia często partnerów, uprawia seks bez zabezpieczenia prezerwatywą, miewa przygody na jedną noc, a do tego się nie bada – nie wie więc nawet, że jest chora, a więc dalej zaraża innych.
Ból podczas oddawania stolca i ból odbytu po wypróżnieniu mogą mieć związek z podrażnieniem odbytu po wypróżnieniu. Nie są to odosobnione przypadki. Przyczyn może być wiele, ale wśród nich są także i choroby weneryczne. Jakie?ból przy oddawaniu stolca

Oczywiście, ból odbytu przy wypróżnianiu może mieć i prostsze wyjaśnienie. Najczęstszym są właśnie hemoroidy – ale nie tylko. Należy rozważyć również czy nie jest to efekt wywołany następującymi dolegliwościami:

  • szczeliną odbytu,
  • ropniem odbytu,
  • zakażeniem bakteryjnym,
  • zakażeniem grzybicze,
  • guzem, czasami nowotworowym,
  • przetoką okołoodbytniczą,
  • wrzód odbytnicy,
  • choroby przenoszone drogą płciową zlokalizowane w okolicy odbytu: rzeżączka, Chlamydia lub opryszczka,
  • problemy dermatologiczne ze skóra okolicy odbytu: łuszczyca, stany zapalne, mogą powodować dodatkowo świąd lub uczucie palenia.

Ból odbytnicy a testy PCR

Ból i pieczenie odbytu po wypróżnieniu, jak również ból odbytu przy oddawaniu stolca to tylko niektóre objawy, jakie mogą się wiązać z występowaniem u kogoś chorób wenerycznych. Oczywiście, są to objawy jak najbardziej mylące, ponieważ mało kto połączyłby jedno z drugim. ból odbytuJednakże wiele chorób wenerycznym pozostaje przez długi czas w ukryciu i rozwija się w ten sposób nawet przez wiele lat. A przecież szybkie podjęcie leczenia jest bardzo ważne!
Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, warto wykonać testy PCR – do zamówienia na naszej stronie internetowej! Testy pozwalają na przeprowadzenie badań we własnym domu i sprawdzenie, czy aby czasem nie zaraziliśmy się jakąś chorobą przenoszoną drogą płciową!

image_pdfPobierz PDF