Częste oddawanie moczu zdarza się niektórym na przykład w sytuacji dużego stresu. Może również mieć związek z dużą ilością przyjmowanych płynów. Z drugiej jednak strony zbyt częste oddawanie moczu może wskazywać na infekcję dróg moczowych, albo na poważniejszą chorobę, jak cukrzyca. Nie wszyscy też zdają sobie sprawę, że ciągłe oddawanie moczu może być jednym z nieoczywistych objawów choroby wenerycznej. Powinniśmy być szczególnie zaniepokojeni, jeśli dolega na częste oddawanie moczu w nocy. Zwykle gdy organizm śpi, nie musimy wstawać do toalety – odczuwamy potrzebę dopiero rano, po przebudzeniu. Jaka jest najpowszechniejsza przyczyna częstego oddawania moczu? I jakie badania mogą nam powiedzieć więcej o stanie naszego zdrowia?
Częste oddawanie moczu a infekcje
Bardzo częste oddawanie moczu może mieć różne przyczyny. Zwykle chodzi o niegroźną infekcję dróg moczowych, która może być zaleczona nawet domowymi sposobami – oczywiście, o ile zareagujemy szybko. Jeśli jednak po pewnym czasie objawy nie mijają, należy zgłosić się do lekarza, żeby wykryć przyczynę dolegliwości i rozpocząć skuteczne leczenie.
Częste oddawanie moczu w nocy przez kobietę może być właśnie wynikiem infekcji dróg moczowych, które u kobiet zdarzają się zdecydowanie częściej niż u panów. Mężczyźni cierpią na tę dolegliwość zwykle po ukończeniu 60 roku życia. Tak u kobiet, jak i u mężczyzn przyczyny mogą być jednak zdecydowanie poważniejsze.
U panów może to być:
- Łagodny rozrost gruczołu krokowego,
- Rak gruczołu krokowego,
- Rak pęcherza moczowego.
U kobiet częstomocz może mieć następujące przyczyny:
- Zespół jelita drażliwego,
- Choroby narządu rodnego.
Częste oddawanie moczu u mężczyzn i u kobiet może być także wynikiem zapalenia stawów, niedoczynności przysadki mózgowej, cukrzycy, ale również i rozwijających się w ciele danego człowieka chorób wenerycznych! Te ostatnie – choć przez wiele osób bagatelizowane – mogą być niezwykle groźne, ponieważ z jeden strony nie dają oczywistych objawów, więc rozwijają się długo nim rozpocznie się ich leczenie, a z drugiej strony mogą rzutować na wiele innych narządów.
Częstomocz – przyczyny wenerologiczne
Częstomocz może być wynikiem istniejących w organizmie chorób, przenoszonych drogą płciową. Ryzyko zarażenia się jest obecnie szczególnie wielkie, ponieważ wiele osób często zmienia partnerów seksualnych oraz uprawia seks bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Należy zaś mieć na uwadze, że tabletki antykoncepcyjne czy inne metody antykoncepcyjne chronią może przed ciążą, ale na pewno nie chronią przed chorobami wenerycznymi. Rozwijają się one często bez wyraźnych objawów, więc osoba chora zaraża dalej.
Choroby weneryczne, które mogą wywołać częstomocz to:
- Rzeżączka
- Rzęsistkowica
- Chlamydioza
- Zakażenie Ureaplasma
- Zakażenie Mycoplasma
- Bakteryjne zakażenie pochwy/ bakteryjna waginoza
- Zakażenie Streptococcus agalactiae
- Drożdżyca
- Opryszczka.
Testy PCR – szybka diagnoza
Częstomocz w nocy, czy też zbyt częste oddawania moczu w ogóle powinny nas skłonić do wykonania szeregu badań – również tych pod kątem zarażenia chorobami wenerycznymi. Lepiej jest dmuchać na zimne – tym bardziej, jeśli jest się w grupie ryzyka. Testy PCR są wygodną formą badania się – można je łatwo zamówić na naszej stronie, a następnie przeprowadzić testy we własnym domu, w komfortowych warunkach. Do przychodni zgłaszamy się jedynie po odbiór wyników.
Testy są bardzo dokładne, a więc ich wynik zawsze jest prawdziwy. W dodatku są niedrogie i na tyle proste w użyciu, że poradzi sobie z tym każdy!