uporczywe zaparciaWypróżnianie się jest zwykłą czynnością, która pozwala nam się pozbyć zbędnych produktów przemiany materii. U różnych ludzi częstotliwość wypróżniania jest różna – poza tym wpływa na nią mnóstwo dodatkowych czynników. U zdrowego człowieka wydalanie powinno mieć miejsce do dwóch razy dziennie. Oczywiście, czasem się zdarza, że częstotliwość ta wzrasta, albo się zmniejsza – i na przykład nie odczuwamy potrzeby wypróżniania przez kilka dni. Takie przypadki powinny jednak być sporadyczne, ponieważ w przeciwnym wypadku świadczą o nieprawidłowościach określanych mianem zaparć. Silne zaparcia zwykle likwiduje się przez zażywanie środków przeczyszczających. Jeśli jednak one nie pomagają, albo zaparcia pojawiają się z dużą częstotliwością, warto zastanowić się, czy ich przyczyną nie jest czasem choroba weneryczna – to bardzo możliwe!

Najczęstsze przyczyny zaparć

Zaparcia oznaczają problemy z wypróżnianiem. Być może w tej chwili niektórzy uśmiechną się pod nosem pobłażliwie, sądząc, że nie jest to wielki problem, ale tak naprawdę może być bardzo przykry i prowadzić do różnych powikłań. Osoby, które długo mają problemy z wypróżnianiem i stosują środki przeczyszczające, mogą w pewnej chwili nie umieć nawet wydalać bez ich pomocy. Specjaliści wskazują na 3 rodzaje zaparć:zaparcia

  • zaparcia nawykowe – przyczyna takich zaparć tkwi w psychice. Najczęściej dotyczy osób bardzo aktywnych zawodowo, żyjących w pośpiechu oraz brakiem czasu na wypróżnienie się rano.
  • zaparcia czynnościowe – spowodowane zaburzeniami funkcjonowaniem jelit.
  • zaparcia spowodowane chorobami przewodu pokarmowego lub anomaliami w jego budowie – często towarzyszą schorzeniom neurologicznym, niedoczynności tarczycy, chorobom przemiany materii oraz mięśni.

Jako najczęstszą przyczynę zaparcia wskazuje się jednak spożywanie zbyt małej ilości wody i w ogóle niewłaściwe, niezdrowe odżywianie. Silne zaparcia mogą być również efektem braku ruchu, co jest obecnie dosyć często spotykane, ponieważ większość osób posiada pracę za biurkiem. Zaparcia mogą być jednak również ubocznym skutkiem choroby wenerycznej – z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę.

Zaparcia a choroby weneryczne

Choroby przenoszone drogą płciową wcale nie zostały wyeliminowane. Wprost przeciwnie – mają się doskonale! To efekt dużej swobody seksualnej, jaka obecnie panuje, a także niewłaściwego zabezpieczania się nawet przy przygodnym stosunku seksualnym. Najprostszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka zarażenia chorobą weneryczną jest używanie prezerwatywy. Nie daje ona całkowitej gwarancji, ale jednak jest dosyć skuteczną barierą ochronną. Warto także badać się co jakiś czas, mając na uwadze choroby przenoszone drogą płciową. W ten sposób minimalizujemy ryzyko, że niewykryta choroba poczyni szkody w naszym organizmie, nim zaczniemy ją leczyć. Wiele z nich przebiega bezobjawowo przez długi czas, albo też powoduje nietypowe objawy – jak właśnie zaparcia. Choroby weneryczne, które mogą powodować silne zaparcia to:silne zaparcia

Zaparcia a testy PCR

Jeśli komuś zdarzył się przygodny seks, albo chce się dowiedzieć czy czasem przez lata swojej aktywności seksualnej niczym nie został zarażony, powinien wykonać testy PCR. Dają one wiarygodny wynik, sprawdzając czy w organizmie osoby poddanej badaniu nie znajduje się patogen wywołujący daną chorobę. Testy PCR dostępne są na naszej stronie internetowej, a w dodatku mogą zostać zamówione przez internet – w 100% dyskretnie i wygodnie. Testy służą do przeprowadzenia we własnym domu, w komfortowych warunkach.

image_pdfPobierz PDF