W ciągu życia mniej lub częściej atakują nas różnorakie stany zapalne różnych narządów, które mogą mieć rozmaite przyczyny. Dosyć często zdarza się na przykład, że stan zapalny dotyka cewki moczowej, powodując przy tym liczne, przykre dolegliwości. Zwykle nie łączymy tego stanu z zakażeniem chorobami wenerycznymi, bo większość ludzi uważa, że są one czymś, co zdarza się, owszem, ale innym. Tymczasem rozluźnienie obyczajów, często przygodny seks oraz liczni partnerzy seksualni to prosta droga do zakażenia się takimi chorobami. Stan zapalny cewki moczowej może być zaś objawem na przykład rzeżączki czy rzęsistkowicy. Jakie jeszcze choroby mogą go wywołać? I w jaki sposób najszybciej dowiedzieć się, czy jesteśmy zarażeni?
Wyciek z cewki moczowej – przyczyny
Wyciek z cewki moczowej – zwłaszcza jeśli jest to wyciek ropny – świadczy przeważnie o toczącym się w niej stanie zapalnym. Potwierdzeniem tego są i inne objawy, w tym:
- ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu,
- zaczerwienie w okolicy ujścia cewki moczowej.
Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że przyczyna takiego stanu zapalnego to przeważnie choroba przenoszona drogą płciową. Cewka moczowa atakowana jest bowiem przez bakterie, którymi najprawdopodobniej zaraziliśmy się od partnera/partnerki seksualnej. Objawy zakażenia niekoniecznie pojawiają się od razu. Mogą też wcale się nie pojawić, mimo że ulegliśmy zarażeniu. Dlatego należy przede wszystkim zabezpieczać się w trakcie kontaktów seksualnych, a po drugie jeśli jesteśmy aktywni seksualnie powinniśmy się często badać. Nie wstydźmy się też pytać partnerki/partnera o przebyte czy posiadane choroby. Jeśli za chwilę pójdzie się z tą osobą do łóżka, to zadanie takiego pytania powinno być wręcz oczywiste – przecież dbamy o własne zdrowie!
Wyciek z cewki moczowej może zostać wywołany przez następujące choroby:
- Rzeżączka
- Rzęsistkowica
- Chlamydioza
- Zakażenie Ureaplasma
- Zakażenie Mycoplasma
- Bakteryjne zakażenie pochwy/ bakteryjna waginoza
- Zakażenie Streptococcus agalactiae
- Drożdżyca
- Opryszczka.
Stan zapalny cewki moczowej – profilaktyka
Nawet jeśli w porę zwróciliśmy uwagę na niepokojące sygnały płynące z naszego ciała i poddaliśmy się leczeniu, nie oznacza to, że nie możemy znów się od kogoś zarazić. Co więcej, osoby, które na przykład raz już przeszły rzeżączkę są później jeszcze bardziej na nią podatne. Dlatego profilaktyka jest tak samo ważna, jak i sprawna diagnostyka oraz leczenie. Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że przygodne kontakty seksualne nie są wcale rozsądne, a jeśli już się na nie decydujemy, to zadbajmy o ochronę. Prezerwatywa nie daje 100% pewności, ale na pewno bardzo dużą – dlatego trzeba po nią sięgać dla własnego bezpieczeństwa, nawet jeśli kobieta bierze tabletki antykoncepcyjne.
Równie istotne jest też systematyczne badanie się – właśnie pod kątem istnienia bakterii przenoszonych drogą płciową, które mogą wywołać choroby weneryczne. Nawet jeśli nie odczuwamy żadnych niepokojących objawów, mogło dojść do zarażenia, więc trzeba być ostrożnym. Jeśli ktoś wstydzi się często zgłaszać na takie badania w laboratoriach, powinien sięgnąć po testy PCR!
Testy PCR – zbadaj się w domu!
Testy PCR umożliwiają przeprowadzenie badań na obecność bakterii wywołujących choroby weneryczne bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy je zamówić przez internet, korzystając z naszej strony internetowej, a następnie postępować zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu. Testy są wyjątkowo czułe, dlatego ich wyniki są zawsze jednoznaczne. Odpowiednie testy wskażą, czy cierpimy na przykład na rzeżączkę, albo na chlamydiozę. Jeśli pojawia się wyciek z cewki moczowej, a prowadzi się urozmaicone życie seksualne, warto takowy test wykonać jak najszybciej! Wczesne wykrycie to również szybsze wyleczenie!