zaczerwieniona cewka moczowa Cewka moczowa to końcowa część układu moczowego, której zadaniem jest wyprowadzanie moczu na zewnątrz. Jest to niezwykle ważny narząd w ciele każdej kobiety i każdego mężczyzny. Oczywiście, u obu płci nieco się od siebie różni budową, ponieważ w pierwszym przypadku umiejscowiona jest na brodawce cewkowej, na przedsionku pochwy, a u mężczyzn na końcu żołędzi prącia, jednak w obu przypadkach może wywoływać pewne nieprzyjemne dolegliwości. Zaczerwienienie cewki moczowej jest częstsze niż się wydaje (oczywiście u mężczyzn jest łatwiejsze do obserwacji) i może być przyczyną sporego dyskomfortu. Zaczerwienieniu mogą bowiem towarzyszyć i inne dolegliwości. Choć początkowo wydaje nam się, że to zwykłe podrażnienie, które może być wywołane dosłownie przez wszystko, jeśli stan taki utrzymuje się przez kilka dni, warto zgłosić się do specjalisty. Przyczyną może być bowiem choroba weneryczna!

Zaczerwieniona cewka moczowa i inne objawy

zaczerwieniona cewka moczowa
Zaczerwieniona cewka moczowa – jak już wspomniano – jest dużo łatwiejsza do zaobserwowania u mężczyzn, jednak dosyć łatwo zwrócić uwagę, że dzieje się coś niepokojącego. Oprócz zaczerwienienia, odczuwa się bowiem i inne, przykre dolegliwości – jak pieczenie, szczypanie, czy też wprost ból cewki moczowej. Niestety, umiejscowienie cewki moczowej sprawia, że bardzo często chorzy mylą chorobę związaną bezpośrednio z nią z chorobą pęcherza moczowego. W związku z tym ignorują objawy, sądząc, że to efekt przemarznięcia pęcherza. Jeśli jednak objawy nie ustępują po kilku dniach, należy zgłosić się bezwzględnie do lekarza! Przyczyną zaczerwienienia cewki moczowej oraz innych, przykrych dolegliwości może być bowiem choroba przenoszona drogą płciową – a one muszą być rozpoznane i leczone możliwie jak najwcześniej. Inaczej leczenie jest o wiele dłuższe, a sama choroba może zaatakować i inne narządy, wywołując spustoszenie w ciele chorego.

Zaczerwieniona cewka moczowa – przyczyny

Przyczyny pojawienia się stanu zapalnego w cewce moczowej mogą być rozmaite. Dzieli się je ogólnie na rzeżączkowe oraz nie-rzeżączkowe. Te drugie są spowodowane innymi drobnoustrojami, niż te wywołujące rzeżączkę. Jakie konkretnie choroby mogą być przyczyną zaczerwienienia cewki moczowej i pojawienia się stanu zapalnego?ból cewki

Zbadaj się testami PCR!

Wiele osób obawia się wykonywania testów w kierunku chorób wenerycznych – udawanie jednak, że problemu nie ma, albo zwlekanie z dowiedzeniem się prawdy nie są jednak dobrym rozwiązaniem! Jeśli nie wiemy, że jesteśmy chorzy, możemy nadal zarażać innych. Możemy również pogarszać stan własnego zdrowia, ponieważ choroby weneryczne często przebiegają bezobjawowo, albo też dając jakieś niewielkie, zwodnicze wręcz objawy. Dlatego też wszystkie osoby aktywne seksualnie powinny co jakiś czas badać się na obecność bakterii wywołujących choroby weneryczne. Dzięki testom PCR badania takie można wykonywać we własnym domu – można je wygodnie zamówić przez internet, decydując się na przykład na test na rzeżączkę, opryszczkę, HPV – i wiele innych!

image_pdfPobierz PDF