Choroby weneryczne i infekcje intymne niedoceniane a groźne
Wielu ludzi żyje obecnie w pełnej swobodzie seksualnej - nie zależy im na tym, by współżyć dopiero po ślubie i z tylko jednym partnerem, a wręcz by jak najlepiej się bawić, stresując co najwyżej ewentualnym zajściem w ciążę, i właśnie przed tym się zabezpieczając. Przygodny seks bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy (bo przecież kobieta łyka tabletki), tak zwana seryjna monogamia czy zdrady w stałym związku to prosta droga do zarażenia się ciężkimi chorobami wenerycznymi, czy złapania infekcji intymnych. Choroby płciowe wiele osób uważa za zamierzchłą przeszłość - znaną raczej z książek historycznych i dawno nieaktualną. Tymczasem choroby weneryczne mają się nadzwyczaj dobrze i rozwijają się we współczesnych czasach w zastraszającym tempie! Wiadomo, że czasy się zmieniają i niegdysiejsza pruderia ustąpiła obecnie miejsca wyzwoleniu seksualnemu, ale wiele z tych chorób może nawet zagrażać życiu człowieka - dlatego warto zdawać sobie sprawę z zagrożenia i badać się, by odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie infekcji intymnych!
Co to jest choroba weneryczna?
Choroby weneryczne to choroby, które przenoszone są z jednego człowieka na drugiego poprzez kontakty seksualne. Przy czym zarazić się nimi można nie tylko w drodze tradycyjnych, pochwowych kontaktów seksualnych, lecz również w trakcie kontaktu oralnego lub analnego. Choroby tego typu są dosyć powszechne - dlatego wcale nie jest trudno się nimi zarazić. Ryzyko to zwiększa przygodny seks z nieznajomymi, ale również częsta zmiana partnerów w związku. Przy tym oczywiście fakt, że mamy jednego partnera nie jest żadnym zabezpieczeniem, bo na przykład on mógł już czymś się od kogoś wcześniej zarazić. Prowadząc więc aktywne życie seksualne zawsze należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu nie tylko przed ciążą, lecz również przed chorobami wenerycznymi - i regularnie się badać na intymne infekcje!
Jakie znamy choroby weneryczne?
Choroba weneryczna może zaatakować każdego - jednak u wielu osób może przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Przebiegając pozornie bezobjawowo, niszczy stopniowo organizm, a w dodatku żyjąc w nieświadomości zarażenia, możemy zarażać kolejne osoby. Choroby weneryczne u mężczyzn i choroby weneryczne u kobiet są oczywiście podobne, choć ich wpływ na organizm jest nieco odmienny z uwagi na różnice w budowie ciała. Tak u jednej, jak i drugiej płci jest to temat wstydliwy, więc niektórzy wolą udawać, że nieistniejący. Choroby przenoszone drogą płciową mogą jednak być bardzo niebezpieczne. Jakie są najczęściej diagnozowane? W Polsce to kiła, chlamydioza (która jest dużo popularniejsza wśród kobiet), opryszczka narządów płciowych i oczywiście wirus HIV. To oczywiście jednak tylko nieliczne ze wszystkich chorób wenerycznych jakie znamy - a każda osoba może się zarazić czymkolwiek.
Choroby weneryczne - leczenie
Leczenie chorób wenerycznych nie jest wcale proste - właśnie dlatego, że początkowo przebiegają one bezobjawowo, a im bardziej się rozwiną, tym są trudniejsze do wyleczenia. Wszystko może skutkować bezpłodnością, a nawet narazić życie pacjenta na niebezpieczeństwo. Dlatego lepiej jest badać się regularnie - tym bardziej, że w tej chwili niekoniecznie trzeba to robić u lekarza. Możliwe jest kupienie nawet online specjalnych, profesjonalnych testów, by przeprowadzić je w domu - do przychodni zgłaszamy się więc tylko po wyniki i ewentualnie do lekarza, by rozpocząć leczenie gdy wynik jest zły. Leczenie chorób wenerycznych to długi i skomplikowany proces, ale tym łatwiejszy, im wcześniej się go rozpocznie. Choroby weneryczne u kobiet budzą wielki lęk z powodu możliwych problemów z zajściem w ciążę. Z kolei choroby weneryczne u mężczyzn to kwestia wstydu z powodu przymusowej abstynencji seksualnej. Panowie mniej zresztą mówią o swoich przypadłościach, więc trudniej im zrozumieć, że mogą być zagrożeni. Dla bezpieczeństwa swojego i innych należy unikać przygodnego seksu, często się badać i jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie, stosując się do zaleceń lekarza, jeśli tylko badania wykażą, że ktoś jest chory, albo złapał infekcję płciową!