cewka moczowa boliCewka moczowa to końcowa część układu moczowego, odprowadzająca mocz na zewnątrz. Jej umiejscowienie nie tylko w pobliżu narządów wydalania, ale również i narządów płciowych (lub bezpośrednio na nich, jak to ma miejsce w przypadku panów) powoduje zwiększoną możliwość występowania różnego rodzaju infekcji i zakażeń. Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej to stan zapalny, w którym nie stwierdza się zakażenia rzeżączką, lecz na przykład chlamydią. W każdym innym przypadku stan zapalny jest wynikiem rozwijającej się w organizmie rzeżączki. Dla wielu osób będzie to zaskakujące – myślą bowiem, że choroby weneryczne do przeszłość! Tymczasem bardzo łatwo się nimi zarazić we współczesnym świecie, dlatego należy bardzo uważać i w porę reagować, gdy dzieje się coś niedobrego. Co warto wiedzieć na temat zapalenia cewki moczowej jednego i drugiego typu?porzeżączkowe zapalenie cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej – przyczyny

Zapalenie cewki moczowej może mieć różne przyczyny. Specjaliści – jak już wspomniano – dzielą je na zakażenie rzeżączkowe i nierzeżączkowe. W tym pierwszym wypadku powód wystąpienia infekcji jest oczywisty. W tym drugim zaś może być spowodowany na przykład przez zarażenie następującymi czynnikami chorobotwórczymi:

Najczęstszym powodem pojawienia się stanu zapalnego u mężczyzn jest zakażenie chlamydiami. Rzadziej zaś odpowiadają za to gronkowce złociste, paciorkowce z grupy B, Gardnerella vaginalis, niektóre beztlenowce oraz Candida albicans.

Zapalenie cewki moczowej – badania i diagnoza

zapalenie cewki moczowej
Zakażenie cewki moczowej diagnozuje się na podstawie wywiadu z pacjentem oraz po przeprowadzeniu specjalistycznych testów, które mają za zadanie ustalić konkretną przyczynę wystąpienia choroby. Wydzielina z cewki moczowej znacząco ułatwia diagnozę, ponieważ jest jednym z charakterystycznych objawów stanu zapalnego. Pojawia się również ból czy pieczenie przy oddawaniu moczu. Na szczęście narząd reaguje na leczenie antybiotykami, choć udowadnia to że w większości za stanem zapalnym stoi chlamydia i inne bakterie.
Diagnozę można na szczęście postawić też samodzielnie – posługując się testami PCR. W jakim kierunki przeprowadzać testy? Jeśli nie w kierunku rzeżączki, to biorąc pod uwagę następujące choroby przenoszone drogą płciową:

Testy PCR a właściwa diagnoza

Wymaz z cewki moczowej pozwala przeprowadzić badanie mikroskopowe, ustalające przyczynę pojawienia się stanu zapalnego. Badaniu poddaje się wydzielinę barwioną metodą Grama lub błękitem metylenowym, co pozwala określić liczbę leukocytów wielojądrzastych obecnych w niej oraz rodzaj flory bakteryjnej towarzyszący wyciekowi. Choć jednak wyniki otrzyma się w przychodni, badanie pod kątem zakażenia chorobami wenerycznymi można przeprowadzić we własnym domu. Wystarczy zamówić odpowiedni test PCR, a następnie zastosować się do czynności wskazanych na opakowaniu. To bardzo komfortowy i dyskretny sposób – a do tego niedrogi i wyjątkowo precyzyjny!

image_pdfPobierz PDF