parcie na stolecWypróżnianie jest jedną z podstawowych czynności, która jest konieczna dla zachowania zdrowia. W ten sposób oczyszczamy swoje ciało ze szkodliwych odpadów – przetworzonych i niepotrzebnych części pokarmowych. Ból w odbycie, ciągłe parcie na stolec lub bolesne wypróżnianie czasem zdarzają się u każdego, ale jeśli przez jakiś czas nie mijają, albo też ich natężenie jest duże, mogą wskazywać na jednostkę chorobową. Jaką? Zwykle chodzi tu o stan zapalny, toczący się w układzie pokarmowym, ale powody mogą być i inne. Wśród nich warto wymienić także choroby weneryczne! Co warto wiedzieć na ten temat?

Ból i uczucie parcia na stolec

Uczucie parcia na odbyt oraz pieczenie odbytu po wypróżnieniu rzadko są łączone z chorobami wenerycznymi, a mogą mieć właśnie takie podłoże. Jest to szczególnie niebezpieczne obecnie, gdy wiele osób uprawia seks analny. Warto wiedzieć, że w ten sposób podrażniamy bardzo delikatne ściany końca układu pokarmowego, osłabiamy zwieracze, a także możemy czymś się i kogoś zarazić. Zwłaszcza jeśli ktoś uprawia przygodny seks, a nie stosuje prezerwatywy, zwiększa ryzyko zarażenia się chorobą weneryczną. Oczywiście, może ona rozwijać się dając właśnie takie objawy również jeśli stosunek był dopochwowy.
Co powinno szczególnie niepokoić i skłaniać do szybkiej wizyty u lekarza?częsty stolec

 • bóle brzucha,
 • krew w stolcu (utajoną lub nie),
 • afty w jamie ustnej,
 • niedrożność jelit,
 • przewlekła biegunka,
 • bóle brzucha (często w prawym podbrzuszu),
 • uczucie parcia na stolec/uczucie niepełnego wypróżnienia.
 • bolesne parcie na stolec może mieć i inne przyczyny, w tym:
 • niektórych chorób wenerycznych, poniżej więcej na ten temat,
 • nowotworu jelita grubego,
 • ropienia odbytowego,
 • infekcja jelita grubego.

Parcie na odbyt – przyczyny

Przyczyny parcia na odbyt mogą być rozmaite – prócz tych oczywistych, po te chorobowe, gdy to parcie na stolec bez wypróżnienia. Jeśli odczuwamy je jako coś bolesnego, powinniśmy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci specjalistyczne badania oraz skieruje do stosownych lekarzy różnych specjalności, by znaleźć rozwiązanie.
Zwykle przyczyną bolesnego parcia na stolec jest zapalenie jelita grubego. Prócz lekarstw, można uśmierzyć ból stosując odpowiednią dietę i zwiększając aktywność fizyczną. Jeśli jednak bolesne parcie na odbyt i inne, podobne objawy są pochodzenia wenerycznego, konieczne jest podjęcie stosownego leczenia – inaczej choroba będzie postępować. Choroby weneryczne, które mogą powodować parcie na stolec to:

Testy PCR – przeprowadź badania w domu!

Testy PCR to sposób na szybkie, domowe sprawdzenie, czy nie jesteśmy chorzy na różne choroby przenoszone drogą płciową. Testy te są dostępne na naszej stronie internetowej – można je zamówić łatwo i dyskretnie. Nakierowane są na różne choroby, bądź oferują test zbiorczy.
To wielka wygoda, ponieważ testy mogą zostać łatwo przeprowadzone w każdym domu – do przychodni zgłaszamy się jedynie po odbiór wyników. To nowoczesne testy o dużej czułości, dzięki czemu ich wynik jest zawsze prawdziwy!

image_pdfPobierz PDF