Zakażenie układu moczowego może zostać w pełni wyleczone, ale może również spowodować późniejsze komplikacje – na przykład ból najądrza oraz stan zapalny tego narządu. Ból taki może mieć również związek ze stanem zapalnym toczącym się w układzie moczowym, a nie leczonym. Zdarza się to, ponieważ Polacy często bagatelizują objawy. Jeśli mają trudności z oddawaniem moczu – na przykład czują wówczas duże pieczenie i dyskomfort – zgłoszą się lekarza dopiero gdy już nie będzie innego wyboru, a wcześniej starają się działać sami i myślą, że wszystko przejdzie. Co prawda stan zapalny można teoretycznie wyleczyć domowymi sposobami, ale gdy najądrze boli może to wskazywać również na nieoczywistą przyczynę – chorobę weneryczną!
Zapalenie najądrza – objawy
Najądrze to narząd płciowy męski wewnętrzny, który znajduje się w mosznie i który przylega do jąder od tyłu, z boku i od góry. Najądrze magazynuje plemniki, pomaga im dojrzewać i unieruchamia je dzięki specjalnej wydzielinie, którą produkuje. To bardzo ważny narząd w ciele każdego mężczyzny, który jednak – jak wszystkie narządy – może ulegać pewnym chorobom.
Stan zapalny tej części ciała objawia się bólami w okolicach moszny o różnym nasileniu. Pojawia się także obrzęk, jak również:
- ból cewki moczowej,
- częste oddawanie moczu,
- gorączka,
- promieniowanie bólu do pachwiny i podbrzusza.
Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, jak bardzo wszystkie te dolegliwości są dla mężczyzn nieprzyjemne. Narząd może się nie tylko powiększać, ale i stwardnieć. Z racji na ułożenie może to powodować duży dyskomfort w codziennym życiu.
Zapalenie najądrza a choroby weneryczne
Stan zapalny tego męskiego narządu może być wywołany przez różne czynniki chorobotwórcze, ale często się zdarza, że powodem są drobnoustroje przenoszone drogą płciową. Choroby weneryczne są obecnie niestety dość popularne i łatwo się nimi zarazić, gdy często uprawia się seks z przypadkowymi partnerami oraz bez stosownego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. W dodatku z uwagi na fakt, że niemal każdy ma jakąś seksualną przeszłość, a choroby weneryczne nie dają często oczywistych i szybkich objawów, nawet żyjąc w stałym związku należy uważać – nigdy nie wiadomo, czy nasz partner/partnerka nie zaraziły się już od kogoś innego.
Zapalenie najądrza u mężczyzn najczęściej jest wywoływane przez takie choroby jak chlamydia trachomatis oraz rzeżączka. Może być również skutkiem zarażenia przez następujące bakterie:
Testy PCR a choroby weneryczne
Osoby aktywne seksualnie powinny co jakiś czas przeprowadzać testy na obecność drobnoustrojów przenoszonych drogą płciową. To dobry sposób żeby zadbać o swoje zdrowie i szybo podjąć leczenie, jeśli nasze podejrzenia się potwierdzą. Oczywiście, w ten sposób chronimy również innych – których moglibyśmy zarazić.
Testy PCR to znakomity sposób, żeby wykonywać podobne testy w sposób dyskretny. Zamawiamy je do domu i wykonujemy test w samotności, a do przychodni udajemy się jedynie po odbiór wyników. Testy są bardzo czułe i mogą sprawdzić, czy ktoś nie ma na przykład rzęsistkowicy! Warto!