Biegunka zdarza się czasem każdemu. Nasze żołądki są co prawda wytrzymałe, jednak nie da się ukryć, że nieodpowiednia dieta, zatrucie pokarmowe, mieszanie pokarmów, albo nawet stres mogą wpływać na nie negatywnie i prowadzić do problemów – w tym również biegunek. Jeśli przypadki biegunki są odosobnione, nie mamy się czym niepokoić. Jeśli jednak to przewlekła biegunka, należy już zacząć się niepokoić i zgłosić się do lekarza. Oprócz przeróżnych, pokarmowych dolegliwości, istnieje bowiem ryzyko, że jest ona spowodowana chorobami wenerycznymi! Jak można to sprawdzić?
Przewlekłe rozwolnienie – zagrożenia
Wydaje się, że biegunka nie jest niczym tragicznym – z pewnością utrudnia życie, ale jednak istnieją gorsze choroby i gorsze objawy chorób. Tymczasem dopiero, kiedy biegunka przechodzi w stan przewlekły mamy świadomość tego, jakim ogromnym jest utrudnieniem i uświadamiamy sobie, jak bardzo możemy przez to ucierpieć. W swej przewlekłej formie biegunka może prowadzić między innymi do odwodnienia, wypłukania z organizmu żelaza, magnezu czy innych, cennych mikroelementów.
Jeśli rozwolnienie utrzymuje się dłużej niż kilka dni, trzeba koniecznie zgłosić się z tym do lekarza, który wykona stosowne badania i postara się znaleźć lekarstwo. Zazwyczaj biegunki jesteśmy w stanie opanować przy pomocy zwyczajnych leków (nawet tych bez recepty), jednak są i takie biegunki, które mogą trwać miesiącami i latami. W tej formie są szczególnie groźne, ponieważ zawierają nawet domieszkę krwi i ropy! Często też zwykłe środki nie są w stanie sobie z nimi poradzić!
Przewlekła biegunka – przyczyny
Jeśli chodzi o przewlekłe rozwolnienie, przyczyny tego stanu rzeczy mogą być naprawdę rozmaite. Najczęściej diagnozuje się:
- zakażenia bakteryjne
- zakażenia wirusowe
- zakażenia pasożytnicze
- reakcje alergiczne
- zatrucia pokarmowe
- stres
- przedawkowanie witaminy C lub magnezu
- nadużycie alkoholu
- działania uboczne przyjmowanych leków
- zespół jelita nadwrażliwego
- nowotwór
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- nadczynność tarczycy.
Przyczyny biegunki – badania
Jak sprawdzić co jest przyczyną zbyt długo trwającej biegunki? Trzeba oczywiście przeprowadzić w tym celu stosowne badania. Mogą mieć one różny charakter, a podstawą do skierowania na nie jest rozmowa z pacjentem. Jeśli lekarz nie ma żadnych wskazówek, przeprowadza wszystkie badania po kolei.
Diagnostyka wygląda następująco:
- badania podmiotowe – szczegółowy wywiad z Pacjentem na temat biegunek, wyglądu stolca itp.
- badania przedmiotowe – badanie w kierunku powiększenia np. węzłów chłonnych, śledziony i wątroby
- badania laboratoryjne – badanie kału – posiew, badania krwi
- badania specjalistyczne – kolonoskopia oraz gastroskopia.
Biegunka przewlekła a choroby weneryczne
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że za rozwolnieniem o przewlekłym charakterze nie musi wcale stać problem z układem pokarmowym, związany na przykład z niewłaściwym jedzeniem czy nawet nowotworem. Może się to wiązać również z rozwijającą się w organizmie chorobą weneryczną.
Choroby weneryczne, które mogą mieć związek z takim objawem chorobowym to:
Szczególnie zagrożone są oczywiście te osoby, które uprawiają przypadkowy seks i to bez stosownego zabezpieczenia. Oczywiście, prezerwatywa nie jest 100% ochroną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, jednak na pewno w większości przypadków może przed nimi ochronić. Kto jej nie stosuje, prowadzi aktywne życie seksualne, albo co jakiś czas zmienia partnerów, musi się liczyć z możliwością zarażenia takimi chorobami. Nie zostały one wcale wyeliminowane wraz z postępem. Wprost przeciwnie – rozluźnienie obyczajów sprawia, że mają się świetnie, więc ryzyko zarażenia jest dość duże.
Testy PCR a badania
Choroby weneryczne należą do chorób wstydliwych. Jeśli więc ktoś podejrzewa u siebie takową chorobę, z jednej strony musi się jak najszybciej i regularnie badać, a z drugiej strony odczuwa strach przed tym. Wygodnym sposobem na sprawdzenie, czy jest się zarażonym na przykład rzeżączką lub chlamydiozą, są testy PCR.
Testy można zamówić na naszej stronie i w sposób dyskretny wykonać je we własnym domu, zgłaszając się do laboratorium jedynie po wyniki. Są one zresztą bardzo dokładne, więc uzyskany wynik jest na pewno poprawny.