ropa i wydzielina w gardleKiedy boli nas gardło, albo pojawia się w nim jakaś dziwna wydzielina, pierwsze swe kroki kierujemy do apteki, żeby kupić jakieś pastylki do ssania, syrop czy coś na wzmocnienie odporności. Tymczasem ropa w gardle może być zupełnie niezwiązana z wszelkimi chorobami układu oddechowego – jej przyczyną nie musi być też wcale angina. We współczesnym świecie – mimo że żyjemy w większej higienie niż poprzednie pokolenia – o wiele łatwiej niż dawniej zarazić się jakąś chorobą weneryczną. Co prawda kiedyś ludzie na nie umierali, a dziś potrafimy je leczyć, jednak większe przyzwolenie na pozamałżeńskie kontakty seksualne i więcej niż jednego partnera seksualnego w życiu sprawiły, że ludzie zarażają się od siebie nawet o tym nie wiedząc. Choroby weneryczne są zaś bardzo zwodnicze – często przez wiele lat nie dają żadnych objawów, albo właśnie takie, których nie łączymy bezpośrednio ze stosunkiem seksualnym, czyli na przykład ropna wydzielina z gardła. Czego jeszcze warto dowiedzieć się w tym temacie?

Nietypowe objawy – wydzielina w gardle

Większość osób uważa, że choroby weneryczne dają bardzo charakterystyczne objawy i atakują przede wszystkim narządy płciowe. Nie jest to jednak do końca prawda – mogą bowiem istnieć w ukryciu przez wiele lat, a chory może trwając w swej niewiedzy zarażać kolejne osoby. Dlatego przygodny seks niestety nie jest nigdy rozsądny – tym bardziej bez zabezpieczenia. Są i tacy, którzy uważają, że seks oralny wyklucza zarażenie takimi chorobami, ale i to nie jest prawda. Bakterie przenoszą się bowiem również w trakcie takich czynności seksualnych, a w związku z tym atakowanym narządem będzie raczej gardło i jama ustna.

Ropa na gardle

ropa w gardle
Narośl w gardle czy ropna wydzielina z gardła powinny nas zaniepokoić, jeśli lekarz wyklucza wszelkie podstawowe infekcje gardła – jak na przykład angina. Jeśli z gardłem dzieje się coś niedobrego i przez długi czas – mimo leczenia – nie potrafimy sobie z tym poradzić, może to wskazywać na wystąpienie choroby przenoszonej drogą płciową. Przyczyną nie musi być przy tym wcale ostatni, seksualny partner czy partnerka – choroba może bowiem rozwijać się w ukryciu przez wiele miesięcy, a nawet długich lat. Dlatego też warto reagować szybko na takie niepokojące sygnały oraz – jeśli jesteśmy czynni seksualnie i nie zawsze rozsądni – regularnie się badać, by wykluczyć lub potwierdzić fakt zarażenia się jakąś weneryczną chorobą.

Przyczyny ropy lub wydzieliny w gardle

Jeśli w Twoim gardle pojawiła się ropna wydzielina, może to być rzeżączkowe zapalenie gardła. Właśnie ta choroba może dawać podobne objawy – ropa pojawia się zaś w okolicach migdałków oraz na tylnej ścianie gardła. Uprawiając seks oralny można się również zarazić na przykład chlamydią – bakterią, która przy braku leczenia może być bardzo groźna i wiązać się z naprawdę przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi. Podsumowując, można więc wymienić następujące choroby weneryczne, które mogą przyczynić się do pojawienia się ropy w gardle:wydzielina w gardle

Testy PCR

Wiele osób co prawda chciałoby się regularnie badać, jednak nieco się wstydzą zbyt często (albo w ogóle) wykonywać testy w kierunku chorób wenerycznych. Specjalnie dla nich powstały jednak testy PCR, które można przeprowadzać we własnym domu, a wynik jest zawsze jednoznaczny. Testy są do zamówienia na naszej stronie, a ich przeprowadzanie jest bardzo łatwe – wręcz intuicyjne, więc każdy może sobie z tym poradzić. Pozwalają one wykryć konkretne bakterie, wykluczając lub potwierdzając poszczególne choroby.

image_pdfPobierz PDF