zapalenie łechtaczkiOkreślenie “srom” odnosi się do większych i mniejszych warg sromowych, które osłaniają wejście do pochwy. Pod nazwą tą kryje się również przedsionek pochwy, z naturalną florą bakteryjną, której zadaniem jest ochranianie narządów kobiecych przed przenikaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Zapalenie sromu pojawia się wtedy, gdy mechanizmy obronne nabłonka są uszkodzone i osłabione – wówczas bardzo łatwo o różne infekcje. Stan zapalny sromu może być wywołany przez różne czynniki, ale wiele osób zapomina, że jest to także skutek chorób wenerycznych! Warto zatem dowiedzieć się więcej o przeprowadzaniu badań w tym kierunku, objawach, jakie mogą się pojawiać w takim wypadku oraz o profilaktyce – bo zapobieganie jest zawsze najważniejsze!

Zapalenie sromu – profilaktyka

Niektórzy sądzą, że zarażenie się chorobą weneryczną współcześnie jest raczej mało prawdopodobne. Uważają, że owszem, choroby przenoszone drogą płciową były bardzo rozpowszechnione w przeszłości, jednak obecnie – w dobie tak doskonałych zabezpieczeń i lekarstw – nie musimy się ich wcale obawiać. Tymczasem osób zarażonych różnorakimi chorobami stale przybywa, ze względu na rozluźnienie obyczajów oraz fakt, że wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z możliwości zakażenia. A ponieważ niektóre choroby nie wywołują przez długi czas żadnych objawów, chory zaraża kolejnych partnerów czy partnerki.
Właściwa profilaktyka to zawsze podstawa zachowania zdrowia – lepiej przecież chronić się przed chorobą, niż później ją leczyć! W związku z tym zaleca się przede wszystkim stosowanie prezerwatywy, która co prawda nie chroni przed chorobami wenerycznymi w 100%, ale mimo wszystko jest doskonałym i powszechnie dostępnym zabezpieczeniem. Na wszelki wypadek warto też systematycznie wykonywać badania kontrolne – zwłaszcza w kierunku chorób wenerycznych. I to nawet kiedy mamy stałego partnera, ponieważ nigdy nie wiadomo z kim spał, z kim spała osoba z którą spał i czy jest wierny. Lepiej więc dmuchać na zimne!

Zapalenie sromu – objawy i leczenie

Zapalenie sromu może wywoływać szereg charakterystycznych objawów, w tym:świąd sromu

Warto wiedzieć, że stan zapalny sromu może być wywołany przez szereg czynników – w tym również i choroby przenoszone drogą płciową. Dlatego też w razie pojawienia się takich objawów, będąc osobą aktywną seksualnie, warto wykonać testy w kierunku zarażenia chorobami wenerycznymi – choćby po to, żeby upewnić się, że jesteśmy zdrowi.

Choroby weneryczne jako przyczyna zapalenia sromu

Leczenie uzależnione jest od konkretnego, wykrytego czynnika chorobowego. Zwykle podaje się chorej osobie antybiotyki, leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Zapalenie sromu – testy PCR

Testy PCR to idealne rozwiązanie dla osób, które podejrzewają u siebie chorobę weneryczną, jednak nie chcą od razu afiszować się z tym u lekarza. Dzięki zamówieniu testów przez internet, można zachować pełną dyskrecję, a badania przeprowadzić wygodnie w swoim własnym domu. Testy PCR nie są szczególnie drogie, a występują w wielu rodzajach, dzięki czemu można zbadać się na obecność wielu różnych chorób. W dodatku są bardzo czułe, więc wynik jest zawsze prawdziwy.

image_pdfPobierz PDF