pieczenie cewki moczowejKłucie w cewce moczowej, ból cewki moczowej, pieczenie podczas sikania, pieczenie po oddaniu moczu, a także szczypanie cewki moczowej, czy swędzenie cewki moczowej – wszystko to są dolegliwości, które od czasu do czasu mogą pojawić się u każdego, jednak jeśli często powracają, albo też nie możemy ich skutecznie wyleczyć, wskazują na intensywny stan chorobowy. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele – począwszy od przeziębienia, a na infekcjach, czy nawet nowotworze skończywszy. Wiele osób jednak albo bagatelizuje problem, albo zbyt bardzo się nim przejmuje, gdy nie znika, posądzając się już o posiadanie raka, gdy tymczasem rozwiązanie może być groźne, ale jednak o wiele mniej – mogą to być objawy choroby wenerycznej!

Pieczenie cewki moczowej a choroby weneryczne

Pieczenie w cewce moczowej, czy też szczypanie podczas oddawania moczu to bardzo nieoczywiste objawy chorób wenerycznych. Wielu osobom wydaje się, że takie choroby dają jakieś objawy charakterystyczne, po których łatwo jest je rozpoznać, tymczasem niestety część z nich przebiega nawet zupełnie bezobjawowo. Jest to oczywiście bardzo niebezpieczne, ponieważ osoba chora nie wie, że jest chora, nie leczy się, a w dodatku zaraża innych.
Coraz niższy wiek inicjacji seksualnej, posiadanie kilku partnerów, przygody na jedną noc, albo stosunki bez zabezpieczenia prezerwatywą to przyczyny szerzenia się chorób wenerycznych, które stały się znów popularnym problemem. Z jego skali wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy – jest to jednak problem poważny, tak więc osoby aktywne seksualnie powinny regularnie się badać pod tym kątem. Tym bardziej, jeśli występują u nich takie objawy jak właśnie uporczywy ból, w cewce moczowej, pieczenie cewki czy świąd.

Pieczenie cewki moczowej – jak leczyć?

swędzenie cewki
Gdy swędzi i boli nas cewka moczowa, pieczenie i wszystkie inne objawy mogą być czasem zlikwidowane przy pomocy domowych sposobów, ale wszystko zależy od tego, co wywołało chorobę. Żeby móc podjąć skuteczne leczenie, należy najpierw poznać przyczynę. Jeśli jest to choroba weneryczna, pieczenie cewki moczowej po oddaniu moczu, pieczenie podczas oddawania moczu, świąd i kłucie mogą być wywołane przez takie choroby jak:

Ból przy oddawaniu moczu może być zwykłym objawem przemarznięcia, podrażnienia, albo stanu zapalnego o różnych przyczynach. Jedną z nich może być jednak coś groźnego – choroba weneryczna. Ich cechą charakterystyczną jest niestety zupełny brak objawów, albo też występowanie takich objawów, które zazwyczaj nie są z nimi bezpośrednio łączone. Dlatego pieczenie przy oddawaniu moczu, które pojawia się znikąd u osób aktywnych seksualnie, powinno być sygnałem, że najwyższy czas przeprowadzić specjalne badania na obecność drobnoustrojów przenoszonych drogą płciową! Co warto wiedzieć na ten temat?

Groźne choroby weneryczne

Współcześnie coraz więcej osób myśli raczej o swojej przyjemności niż o bezpieczeństwie. Współżyjąc bez prezerwatywy – nawet jeśli kobieta łyka tabletki antykoncepcyjne – można zarazić się groźnymi chorobami wenerycznymi. Może i zabezpieczamy się przed ciążą, ale możemy po stosunku zyskać inną, niebezpieczną pamiątkę. Co jeszcze groźniejsze, część zarażonych nie zdaje sobie zupełnie sprawy, że jest chora i zarażają dalej.
Choroby weneryczne są groźne, bo rzadko dają bezpośrednie objawy, wskazujące na ich pojawienie się. Raczej wywołują te nieoczywiste, łączone zwykle z czym innym – jak właśnie swędzenie cewki moczowej, czy też szczypanie przy oddawaniu moczu! Rzeżączka, kiła, HPV – to tylko niektóre z chorób, którymi można się zarazić. Im później zgłosimy się na leczenie, tym bardziej jest ono skomplikowane. Dlatego należy przeprowadzać regularnie odpowiednie testy, by rozpocząć leczenie we wczesnej fazie choroby.

Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn

Pieczenie przy oddawaniu moczu u mężczyzn może być spowodowane właśnie przez chorobę weneryczną. Jaką? Na przykład:ból cewki

  • Rzeżączka
  • Rzęsistkowica
  • Chlamydioza
  • Zakażenie Ureaplasma
  • Zakażenie Mycoplasma
  • Bakteryjne zakażenie pochwy/ bakteryjna waginoza
  • Zakażenie Streptococcus agalactiae
  • Drożdżyca
  • Opryszczka.

Jeśli pojawia się ból przy oddawaniu moczu po stosunku, który miał raczej przygodny, mało bezpieczny charakter, warto jak najszybciej zgłosić się na badania. Oczywiście, choroba nie rozwija się natychmiast, jednak należy się obserwować i często badać.

Testy PCR

Żeby sprawdzić, czy czasem nie zaraziliśmy się od kogoś chorobą weneryczną, warto zakupić test PCR, dostępny na naszej stroniej internetowej. Dostępne testy są nakierowane na obecność jednego, wybranego patogenu, albo wielu różnych (panel chorobowy). Dzięki takim testom jesteśmy w stanie przeprowadzić badania we własnym domu i tym sposobem szybko dowiedzieć się, czy i czym się zaraziliśmy.
Testy są bardzo dokładne i czułe, więc ich wynik na pewno jest prawdziwy. W ten sposób powinny badać się co jakiś czas wszystkie osoby aktywne seksualnie – zwłaszcza te, które zauważyły u siebie również jakieś niepokojące objawy. Dzięki testom PCR zgłaszamy się do konkretnego lekarza wówczas, gdy wiemy że musimy. Oczywiście, infekcje i stan zapalny mogą mieć inne pochodzenie, ale zawsze lepiej wykluczyć chorobę przenoszoną drogą płciową. Jest to zwykle wstydliwy temat i wiele osób wstydzi się iść w tej sprawie do lekarza. Testy PCR to świetne i dyskretne rozwiązanie dla takich osób!

image_pdfPobierz PDF