swędzenie mosznyNarządy płciowe zarówno kobiece, jak i męskie są dosyć wrażliwe. Niestety, jak każda część ciała mogą również podlegać pewnym niepokojącym zmianom chorobowym, co wiąże się oczywiście z dużym lub mniejszym dyskomfortem w codziennym życiu. Powiększone jądro, swędzenie moszny czy też obrzęk moszny to niewątpliwie objawy, które mogą stanowić problem w codziennym funkcjonowaniu. Odczuwany ból może mieć różne pochodzenie, ale niewiele osób łączy go z chorobami przenoszonymi droga płciową. Tymczasem jest całkiem możliwe, że powiększone jądra czy stan zapalny moszny to właśnie efekt działania takiej choroby. W grupie ryzyka są osoby aktywne seksualnie, którym zdarzał się przygodny seks, albo które uprawiały go bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy (to jedyny sposób, by się zabezpieczyć przed chorobami wenerycznymi). Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat!

Obrzęk jąder i moszny – przyczyny

Bez względu na to, jakiego pochodzenia są takie objawy jak obrzęk moszny i jąder, należy szybko zgłosić się do lekarza, ponieważ nie są to rzeczy normalne. Brak szybkiej interwencji lekarskiej może doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji – nawet do bezpłodności. Żeby jednak móc skutecznie leczyć takie objawy, należy znaleźć ich przyczynę. Diagnoza może być następująca:powiększone jądro

  • Zapalenie jądra
  • Stany zapalne najądrza
  • Skręt jądra
  • Rak jądra
  • Wodniak jądra
  • Żylaki powrózka nasiennego.

Powiększenie jąder i moszny może być również efektem choroby wenerycznej, którą zarażono się drogą płciową. Możliwość taka istnieje, gdy ktoś miał kilku partnerów seksualnych, a także gdy uprawiał seks bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Jeśli choć raz zdarzył się komuś przygodny seks, powinien się koniecznie zbadać – tym bardziej, jeśli pojawiają się takie objawy jak obrzęk jądra czy zapalenie moszny.

Powiększone jądra i moszna – choroby weneryczne

Warto wiedzieć, że wiele chorób wenerycznych nie daje od razu oczywistych objawów. Rozwijają się powoli i jeśli już pokazują swoje istnienie, to na przykład w postaci właśnie powiększenia jądra czy moszny. Dlatego ważne jest rozumienie, że taki objaw może wskazywać na chorobę przenoszoną drogą płciową. Z drugiej strony warto nawet i bez szczególnych objawów poddać się badaniom na obecność takich chorób – wszystkie osoby aktywne seksualnie powinny stosowne testy wykonywać regularnie. Dzięki temu dbają o zdrowie swoje i innych – których można by niechcący zarazić.

obrzęk jądra
Jakie choroby weneryczne mogą wywoływać obrzęk moszny i jądra?

 

Testy PCR a choroby weneryczne

Żeby sprawdzić, czy nie jest się przypadkiem zarażonym jakąś chorobą weneryczną, warto zamówić na naszej stronie specjalne testy PCR. To nowoczesne badania, które można wykonać samodzielnie, we własnym domu. Dzięki temu w szybszy i bardziej dyskretny sposób sprawdzimy, czy jesteśmy chorzy.
Testy cechują się wielką dokładnością, a przy tym nie są wcale drogie. Ponadto są proste do wykonania, więc każdy sobie z tym poradzi. Można zdecydować się na testy na pojedyncze choroby, albo cały panel testowy.

image_pdfPobierz PDF