Ból gardła nie jest niczym niezwykłym. Odczuwamy go, gdy się przeziębimy – czasem gdy napijemy się czegoś zimnego, gdy nas przewieje, gdy długo śpiewamy czy krzyczymy. Ból w gardle jest zatem czymś tak zwyczajnym, że wiele osób nie bardzo przywiązuje do niego uwagę. Idziemy do apteki po jakieś leki i uważamy, że niebawem wszystko przejdzie. Jednak ostry ból gardła, albo przewlekły ból gardła przy przełykaniu (na przykład) mogą wskazywać też chorobę nieoczywistą dla takiego objawu – chorobę weneryczną! Jeśli więc ta przykra dolegliwość nie ustępuje i lekarze oraz farmaceuci zaczynają być bezradni, warto przemyśleć, czy nasz tryb życia nie zwiększa prawdopodobieństwa zarażenia się jedną z takich chorób przenoszonych drogą płciową. Obecnie mnóstwo osób choruje, więc nie byłby to odosobniony przypadek. Co warto wiedzieć o tym objawie i o możliwych chorobach?
Choroba weneryczna – objawy
Osoby aktywne seksualnie często bagatelizują możliwość zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową – czyli chorobami wenerycznymi. Jest to temat z pewnością wstydliwy, jednak nie można wstydzić się badać, jeśli nie wstydzimy się uprawiać przygodnego seksu i to czasem bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy (chroni najlepiej przed takimi chorobami). Kondomy należy stosować zawsze, gdy nie mamy pewności co do stanu zdrowia naszego partnera, a tak naprawdę nie możemy mieć go nigdy – chyba że zobaczymy wyniki badań. Nawet życie w parze nie gwarantuje bezpieczeństwa, bo nigdy nie wiadomo czy nasz partner nie zaraził się już od kogoś innego.
Choroby przenoszone drogą płciową rzadko dają jednoznaczne objawy. Wszystkim się wydaje, że wokół narządów płciowych pojawi się jakaś wysypka, że coś zacznie boleć – jednym słowem, że będziemy mieli jasne wskazówki. Czasem tak się dzieje, ale rzadko. Pojawiać się mogą za to takie nieoczywiste objawy jak ból gardła – tym bardziej, gdy ktoś uprawia seks oralny.
Choroby gardła a choroby weneryczne
Choroby gardła nie muszą, ale mogą wiązać się z zarażeniem chorobami wenerycznymi. to więc jest aktywny seksualnie, powinien co jakiś czas się badać – zwłaszcza, gdy odczuwa jakieś przewlekłe objawy, a infekcji gardła nie może doleczyć. Ostry ból gardła przy przełykaniu może być efektem zarażenia jedną z poniższych chorób:
Częściej zarażają się panie od panów, choć oczywiście odwrotna możliwość również istnieje. Ze wszystkich chorób przenoszonych drogą płciową, zwykle za bolące gardło prze przełykaniu odpowiada zarażenie się rzeżączką. Jest to wówczas tak zwane rzeżączkowe zapalenie gardła. Rzeżączka gardła w około 90% przypadków ma przebieg bezobjawowy, z czego należy zdawać sobie sprawę. Najczęściej pojawia się właśnie zwykły ból gardła, nasilający się przy przełykaniu. Może mu towarzyszyć zaczerwienienie i obrzęk łuków podniebnych oraz tylnej ściany gardła. Czasem pojawia się też ropna wydzielina pokrywająca migdałki, podniebienie miękkie i tylną ścianę gardła. Okoliczne węzły chłonne mogą być powiększone i bolesne, a temperatura lekko podwyższona.
Zakażenie rzeżączką jest szczególnie groźne dla ciężarnych i może prowadzić nawet do poronienia. Warto więc regularnie się badać, żeby wyleczyć chorobę nim zajdziemy w ciążę.
Wykonaj testy PCR
Testy PCR można zamówić na naszej stronie – są wygodnym sposobem wykonania stosownych badań w kierunku chorób wenerycznych. Można je przeprowadzić we własnym domu, a wynik jest na pewno poprawny.
Ból podniebienia przy przełykaniu czy inne, przewlekłe dolegliwości powinny być zawsze sygnałem do wykonania takich testów, które zresztą osoby aktywne seksualnie powinny i tak regularnie wykonywać dla własnego (i innych) bezpieczeństwa!