Świąd i pieczenie pochwy to przypadłości dosyć częste u kobiet – tak częste, że specjaliści uznają, iż nie zawsze ich pojawienie się może wskazywać na infekcję. Częściej chodzi o jakieś drobne podrażnienia (na przykład zmianę proszku do prania), których wyeliminowanie pozwala na pozbycie się nieprzyjemnych problemów. Jeśli jednak świąd w pochwie i swędzenie w okolicach pochwy to tylko część objawów, jakie niespodziewanie się pojawiają, należy zgłosić się do lekarza specjalisty. W przypadku infekcji okolic narządów płciowych ważne jest szybkie działanie, by poradzić sobie z kłopotami, nim się przerodzą w coś dużo groźniejszego. Co zrobić, gdy swędzenie pochwy i odbytu nie ustępuje przez dłuższy czas? Jakie mogą być tego przyczyny i jak się z nimi uporać?
Swędzenie pochwy – przyczyny
Gdy swędzi pochwa, nie od razu zgłaszamy się do lekarza. Czasem swędzi nas ręka, noga, plecy, nos – a jednak nie uznajemy tego za problem, więc wiele kobiet uważa, że tego typu świąd również niebawem ustąpi. Nie ma się zresztą czym niepokoić, jeśli pojawia się on nagle i szybko znika – gorzej, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i gdy razem z nim pojawiają się i inne niepokojące objawy.
Swędzenie w pochwie może mieć następujące przyczyny:
- używanie kosmetyków, które w składzie posiadają substancje chemiczne; mogą one podrażniać skórę i być przyczyną alergii. Do higieny miejsc intymnych powinno się używać tylko preparatów o odpowiednim pH(5,2), delikatnych nie podrażniających skóry miejsc intymnych. Dobrze jeśli posiadają pałeczki kwasu mlekowego i są hipoalergiczne.
- środki piorące bieliznę takie jak płyn czy proszek do prania. Posiadają w składzie bardzo dużo składników chemicznych podrażniających skórę, warto sięgać po produkty przeznaczone dla małych dzieci, niemowląt, gdyż są one bardzo delikatne, często ekologiczne.
- noszenie zbyt ciasnej bielizny, przylegającej do ciała uniemożliwiającej oddychanie skóry. Warto wybierać bieliznę wykonaną z bawełny.
- wysuszenie pochwy które może być spowodowane: używaniem tamponów (podczas ostatnich dni okresu, lepiej wybrać podpaski), odwodnienia naszego organizmu (codziennie powinniśmy pić przynajmniej 2 litry dziennie), chodzenia na basen (kontakt z chlorem), używaniem środków antykoncepcyjnych dopochwowo (alergia na substancje w nich zawarte), korzystanie z lubrykantów, podczas współżycia zabezpieczenie się prezerwatywą lateksową, stosunek bez nawilżenia.
Swędzenie i pieczenie pochwy a infekcje
Świąd i pieczenie pochwy mogą być również oznaką infekcji o różnorodnych przyczynach. Budowa kobiecego ciała stwarza ciągłe zagrożenie ze strony układu moczowego oraz wydalniczego, które ulokowane są w niedalekim sąsiedztwie pochwy i mogą być przyczyną przenoszenia się drobnoustrojów chorobotwórczych. Infekcję pochwy można również złapać od partnera seksualnego, co warto mieć na uwadze. W zależności od rodzaju infekcji, jaka dotknęła konkretną osobę, wdraża się różne metody leczenia.
Najczęściej infekcja jest wynikiem następujących chorób:
- Bakteryjne zakażenie pochwy (bakteryjna waginoza) Wywołują ją bakterie beztlenowe ,jej rozwojowi sprzyjają zaburzenia hormonalne, uchybienia w codziennej higienie. Jej objawy to przede wszystkim uporczywe swędzenie miejsc intymnych, ból, pieczenie podczas oddawania moczu, sporej ilości wydzielina koloru żółtego, szarego o przykrym zapachu. Leczy się ją poprzez podanie pacjentce antybiotyków,doustnych lub dopochwowych.
- Grzybica pochwy. Wywołują ją grzyby (drożdżaki), które występują w pochwie jednak w małej ilości. Objawy to upławy koloru białego, zaczerwienienie a także obrzęk pochwy, spora suchość, ból podczas współżycia. Leczy się ją lekami przeciwgrzybicznymi doustnymi lub czopkami.
- Cukrzyca (drożdżaki rozwijają się przy wyższym poziomie cukru i odżywiają glukozą) – warto wtedy sprawdzić poziom glukozy w surowicy.
- Zanikowe zapalenie sromu i pochwy. Ta choroba pojawia się szczególnie w okresie przekwitania u kobiet, gdyż wtedy organizmowi brakuje estrogenów. Objawy to suchość, świąd, plamienia. Leczenie to zachowanie zasad higieny.
Pieczenie pochwy przed okresem
Ból pochwy przed okresem zdarza się u wielu kobiet. Panie są tym faktem zaniepokojone, jednak w większości przypadków nie ma się czym martwić, ponieważ ból i swędzenie są jedynie naturalnym objawem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie. Zmienia się pH pochwy (na zasadowe), przez co może dochodzić do pojawiania się takich średnio przyjemnych objawów. Pochwa przed okresem jest szczególnie wrażliwa, więc należy właściwie o siebie dbać. Uczucie wilgotności przed okresem może być mniejsze – spada bowiem poziom estrogenu.
Istnieją jednak sposoby na swędzenie pochwy przed okresem – i to domowe! A wśród nich:
- w większości wystarczy jeśli zmienimy naszą bieliznę na taką z przewiewnych i delikatnych materiałów
- stosować delikatne środki piorące naszą bieliznę i używać żeli do higieny
- dobrze wycierać okolice krocza
- prawidłowo się podcierać
- w trakcie stosunku, również dbać o zachowanie higieny
- zakupić probiotyki, jakie dostaniemy bez recepty w aptece.
Swędzenie pochwy po stosunku
Podrażnienie pochwy po stosunku wcale nie jest rzadko spotykane. Nawet w chwilach uniesienia powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie, żeby później nie odbiło się to na naszym zdrowiu. Przyczyny podrażnień mogą być albo mechaniczne, albo też związane z alergią lub niewłaściwym zachowaniem partnera. Zdarzają się alergie na lateks, a nawet na spermę, więc jeśli coś nas zaniepokoi, należy zgłosić się do lekarza na konsultację i skorzystać z jego porad.
Swędzenie i pieczenie warg sromowych może być też związane z przeniesieniem drobnoustrojów chorobotwórczych z odbytu do pochwy. Dzieje się tak najczęściej na skutek stosunku analnego, po którym następuje stosunek dopochwowy. Nie powinno się tego robić bez uprzedniego umycia członka. Należy też zwracać uwagę na higienę partnera. Jeśli jej nie zachowuje, grozi to zarażeniem się od niego groźnymi bakteriami.
Świąd pochwy w ciąży
Upławy przed miesiączką czy swędzenie pochwy przed okresem niepokoją wiele kobiet, ale jeszcze więcej pań czuje strach, gdy takie sygnały płyną z ich ciał w czasie ciąży.
W takich wypadkach przyszła matka boi się nie tylko o swoje zdrowie, lecz również i o zdrowie rozwijającego się płodu. Świąd pochwy zdarza się u ciężarnych, jednak swędzenie pochwy objawem ciąży na pewno nie jest, ponieważ nie występuje u każdej kobiety. Najczęściej ma związek z infekcją grzybiczą, którą na szczęście można skutecznie leczyć, ponieważ stosowane lekarstwa są bezpieczne i dla matki, i dla dziecka.
Zwykle odpowiedzialne za taką infekcję są drożdżaki z rodzaju Candida albicans. Prócz swędzenia, możemy również zauważyć zaczerwienienie oraz upławy.
Swędzenie pochwy – leczenie
Co na swędzenie pochwy? Na pewno wiele zależy od postawionej diagnozy. Jeśli lekarz stwierdzi, że infekcja spowodowana jest na przykład drożdżakami, zaleci nieco inne leczenie, niż gdy wykryje, że powodem niepokojących objawów jest choroba weneryczna. Jest jednak szereg zasad, które warto wprowadzić do swojego życia, a które zminimalizują problem.
Po pierwsze, łagodzenie świądu można uzyskać poprzez kąpiele z dodatkiem sody, albo też wykonanie z niej pasty i nakładanie na swędzące miejsce. Możemy również stosować chłodne okłady, a przede wszystkim zażywać probiotyki, które doprowadzą do zrównoważenia mikrobiologicznego pochwy. Do tego warto nosić przewiewną, oddychającą bieliznę, stosować środki do higieny miejsc intymnych i wycierać się zawsze od przodu do tyłu, żeby nie przenosić bakterii z odbytu w okolice pochwy.
Swędzenie pochwy a choroby weneryczne
Choroby przenoszone drogą płciową wcale nie zostały wyeliminowane, a wprost przeciwnie – rozluźnienie obyczajów doprowadziło do tego, że świetnie się rozprzestrzeniają i niestety spora część zarażonych osób nie wie o tym, że jest chora, roznosząc chorobę dalej. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że nieleczone choroby weneryczne mogą mieć groźne konsekwencje – łącznie z niepłodnością. Dlatego jeśli cokolwiek nas zaniepokoi, trzeba zgłosić się do lekarza i podjąć jak najszybciej leczenie. Osoby, które podejrzewają u siebie możliwość wystąpienia takiej choroby powinny jak najszybciej się zbadać. Jeśli ktoś jest aktywny seksualnie, miewa stosunki bez zabezpieczenia (bez prezerwatywy), a przy tym często zmienia partnerów, jest w grupie zwiększonego ryzyka. Wiele młodych osób jest już zarażonych – nie można też nikomu ufać na słowo, że jest zdrowy.
O jakie choroby może chodzić? Najczęściej to chlamydia lub rzęsistkowica. Jednak liczba chorób wenerycznych jest naprawdę duża, więc warto co jakiś czas przeprowadzać badania w kierunku każdej z nich – dla bezpieczeństwa swojego i innych.
Chlamydia i rzęsistkowica – objawy
Chlamydia to bakterie wewnątrzkomórkowe, które po wejściu do organizmu gospodarza mnożą się i rozprzestrzeniają drogą krwionośną. Najczęściej spotykane to chlamydia trachomatis i chlamydia pneumonia, które wywołują stany zapalne narządów płciowych, mogą być przyczyną powikłań w trakcie ciąży oraz bezpłodności. Pieczenie pochwy i częste oddawanie moczu może być właśnie objawem zarażenia tą groźną chorobą. Może ona powodować między innymi raka i nadżerki.
Inne jej objawy to:
- częste bóle miednicy małej
- częste oddawanie moczu oraz występujący w trakcie jego oddawania ból i pieczenie
- stany zapalne narządu rodnego, trudne do wyleczenia gdyż wyleczone często pojawiają się na nowo
- krwawienia występujące między miesiączkami
- ból w trakcie współżycia
- nieprzyjemne upławy ropne
- dyskomfort podczas stosunku
- u mężczyzn mogą występować stany zapalne cewki moczowej i najądrzy.
Pieczenie pochwy przy oddawaniu moczu i swędzenie może być też objawem rzęsistkowicy. Chorobę tą wywołuje pierwotniak Trichomonas vaginalis, przebywający w pochwie lub w cewce moczowej. U mężczyzn zaś można go spotkać na napletku, w cewce moczowej i w gruczole krokowym. Chorobą można zarazić się przede wszystkim poprzez stosunek płciowy – rzadziej w czasie porodu, czy na przykład przez pościel.
Objawy zarażenia rzęsistkowicą u kobiety są następujące:
- swędzenie i pieczenie pochwy i sromu
- upławy o bardzo nieprzyjemnym zapachu w kolorze żółto zieleni, szarości
- ból w trakcie stosunku płciowego
- plamienia kontaktowe
- zaczerwienienie się pochwy, sromu i szyjki macicy
- częste oddawanie moczu
- ból cewki moczowej
- bóle w podbrzuszu.
U mężczyzn choroba ta może przebiegać nawet bezobjawowo – dlatego niektórzy nawet nie wiedzą, że są chorzy.
Objawy rzęsistkowicy u mężczyzn to:
- zapalenie pęcherza moczowego,
- zapalenie cewki moczowej,
- zapalenie napletka czy żołędzi,
- wyciek z cewki moczowej w kolorze białym,
- częstomocz,
- świąd oraz ból.
Choroby weneryczne – diagnoza
Żeby potwierdzić chorobę, lekarz musi rozmówić się z pacjentem, ale również przeprowadzić odpowiednie badania. Dzięki testom PCR, dostępnym na naszej stronie, można też zamówić odpowiednie produkty do własnego domu, by przeprowadzić badania komfortowo i dyskretnie. Do przychodni udajemy się jedynie po odbiór wyników i – jeśli wszystko jest w porządku – nie trzeba nawet iść w tej sprawie do lekarza. Jeśli jednak testy wykażą, że ktoś się zaraził, konieczne jest szybkie podjęcie właściwego leczenia i wstrzemięźliwość seksualna, żeby nikogo nie zarazić. Zdiagnozowanie jakiejś choroby u jednej osoby stwarza konieczność rozpoczęcia leczenia także u jej partnera.
Upławy przed okresem, dziwna wydzielina z pochwy przed okresem, krwawienie między miesiączkami, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, swędzenie, stan zapalny – wszystko to są objawy, których nie należy lekceważyć. Pochwa przed okresem czy w czasie ciąży może dawać pewne mylne sygnały, jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, żeby po prostu przestać się denerwować, martwić i ewentualnie rozpocząć leczenie. Obecność niektórych drobnoustrojów czy grzybów również można wykryć przeprowadzając test we własnym domu. W ten sposób można badać się regularnie – osoby o bogatym życiu seksualnym powinny o tym pamiętać.