Bakteryjne zapalenie pochwy (waginoza) to jedna z najczęstszych infekcji intymnych u kobiet w okresie pokwitania. Rozwojowi zapalenia pochwy sprzyja niewłaściwa higiena osobista, zażywanie antybiotyków, częsta zmiana partnerów seksualnych, seks bez prezerwatywy. W początkowym stadium bakteryjne zapalenie pochwy nie daje żadnych objawów. Nieleczone zakażenie może skutkować zapaleniem narządów miednicy mniejszej. Powikłania mogą doprowadzić do niepłodności.
Test na bakteryjne zapalenie pochwy zaleca się wykonać każdej kobiecie planującej ciążę.

Często nawracające infekcje dróg moczowych, świąd i pieczenie okolic intymnych, upławy oraz częstomocz to objawy wskazujące na bakteryjne zapalenie pochwy. Test PCR pozwala na wykrycie DNA bakterii za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy. Jest to najnowocześniejsza metoda laboratoryjna w diagnozie chorób wenerycznych. Czułość i swoistość testu wynosi ponad 99%. Oznacza to, że pozwala on wykryć nawet pojedynczą komórkę bakteryjną.

Test na waginozę można wykonać w domowym zaciszu, nie wychodząc z domu. Wystarczy zamówić odpowiedni zestaw badań, pobrać materiał biologiczny (wymaz z pochwy/cewki moczowej/żołędzi – w zależności od przypadku), odesłać test do laboratorium i czekać na wynik. Metoda jest niezwykle prosta i skuteczna. Ponadto badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Test na waginozę – cena: 149zł.

image_pdfPobierz PDF