Zakażenie bakteriami z rodziny Mycoplasma genitalium zazwyczaj idzie w parze z innymi chorobami wenerycznymi, np. chlamydiozą. Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas przygodnych stosunków seksualnych. Aby zdiagnozować obecność bakterii, należy wykonać test. Mycoplasma genitalium zajmuje szyjkę macicy i cewkę moczową, doprowadzając do zakażenia i ostrego stanu zapalnego okolic intymnych u kobiet i mężczyzn. Często zdarza się, że bakterie nie dają o sobie znać, dlatego ważne są badania profilaktyczne, np. dla kobiet planujących ciążę.

Test PCR pozwala na wykrycie DNA bakterii za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy. Jest to najnowocześniejsza metoda laboratoryjna w diagnozie chorób wenerycznych. Czułość i swoistość testu wynosi ponad 99%. Oznacza to, że pozwala on wykryć nawet pojedynczą komórkę bakteryjną.

Test na Mycoplasmę można wykonać w domowym zaciszu, nie wychodząc z domu. Wystarczy zamówić odpowiedni zestaw badań, pobrać materiał biologiczny (wymaz z pochwy/cewki moczowej/żołędzi – w zależności od przypadku), odesłać test do laboratorium i czekać na wynik. Metoda jest niezwykle prosta i skuteczna. Ponadto badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.
Wskazania do wykonania testu PCR na Mycoplasma genitalium:

  • występowanie objawów typowej infekcji moczowo-płciowej,
  • planowanie ciąży lub problemy z zajściem w ciążę,
  • niestosowanie prezerwatywy i przygodne kontakty seksualne,
  • stwierdzenie choroby przenoszonej drogą płciową u partnera.
image_pdfPobierz PDF