Zakażenie dróg moczowo – płciowych bakteriami Ureaplasma urealyticum oraz Ureaplasma parvum jest powszechnym zjawiskiem. Najczęściej infekcji towarzyszy choroba weneryczna, w szczególności chlamydioza lub mycoplasma. Skutki zarażenia są długotrwałe i pozbawiają komfortu życia codziennego.
1. Informacje ogólne – co to jest ureaplasma urealyticum?
Ureaplasma urealyticum – bakteria powodująca infekcje układu moczowo-płciowego. Szacuje się, że bakteria występująca nawet u 70% kobiet to właśnie ureaplasma. Badanie w kierunku obecności tych patogenów jest zalecane szczególnie kobietom planującym dzieci. Ureaplasma w ciąży może powodować poważne choroby u noworodka, takie jak sepsa czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Najbardziej precyzyjną metodą badania jest analiza PCR. Pozwala na wykrycie nawet jednej bakterii. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji jakie może powodować ureaplasma, a zajście w ciążę – a właściwie problem z zajściem w ciążę nie jest wiązany z obecnością tej bakterii w organizmie. Ureaplasma jest bardzo trudna do zdiagnozowania samemu, ponieważ zazwyczaj nie powoduje żadnych objawów.
2. Ureaplasma urealyticum – przyczyny
Jak można się zarazić ureaplasma urealyticum? Najczęściej i najszybciej podczas stosunku płciowego z osobą zarażoną. Czasem bywa, że jeśli kobieta jest nosicielem ureaplasma, może przekazać infekcje na swoje dziecko podczas porodu. Rzadko zdarza się, ze do infekcji dochodzi przez używanie tych samych ręczników czy bielizny. Ze względu n niską patogenność, ureaplasma nie jest zaliczana do chorób wenerycznych. Niemniej jednak należy ją wyeliminować z organizmu, ponieważ niesie za sobą poważne skutki, sięgające nawet do niepłodności u kobiet.
3. Ureaplasma urealyticum – objawy
Najczęściej infekcja przebiega bezobjawowo. Ureaplasma u mężczyzn występuje rzadziej niż u kobiet. Niemniej jednak, jeśli którykolwiek z partnerów jest zarażony, oboje muszą poddać się leczeniu przeciwko bakteriom ureaplasma. Objawy u mężczyzn są podobne jak u kobiet: podwyższona temperatura ciała, uczucie pełnego pęcherza i częste oddawanie moczu, nietypowy wyciek z cewki moczowej oraz stan zapalny i zaczerwienienie w okolicach intymnych. Ureaplasma objawy ma nietypowe, małowidoczne i trudne do zdiagnozowania bez specjalistycznego badania.
4. Ureaplasma urealyticum – leczenie
Co zrobić, gdy dowiemy się, że w naszym organizmie rozwija się ureaplasma? Leczenie należy przeprowadzić natychmiastowo. Lekarze sięgają po antybiotyki z grupy tetracyklin lub erytromycyn. Szacuje się, że nawet 70% populacji może być nosicielem ureaplasma. Leczenie naturalne opiera się na przyjmowaniu odpowiedniej dawki boraksu. Zaleca się jednak, by terapia prowadzona była przez lekarza. Aby upewnić się, że leczenie przebiegło prawidłowo, należy wykonać ponownie test na obecność bakterii uraplasma.
Leczenie ziołami może wspomóc antybiotykoterapię. Do najpowszechniejszych środków zaradczych należą:
- napar dodatkiem dziewanny,
- herbata zielona,
- wywar z mącznicy lekarskiej,
- żurawina.
5. Test na Ureaplasma urealyticum
U kobiet choroba doprowadzić może do zapalenia szyjki macicy lub cewki moczowej. U mężczyzn objawia się nierzeżączkowym zapaleniem cewki moczowej. Często nawracające infekcje dróg moczowych, świąd i pieczenie okolic intymnych, upławy oraz częstomocz to objawy wskazujące na obecność bakterii Ureaplasma. Test PCR pozwala na wykrycie DNA bakterii za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy. Jest to najnowocześniejsza metoda laboratoryjna w diagnozie chorób wenerycznych. Czułość i swoistość testu wynosi ponad 99%. Oznacza to, że pozwala on wykryć nawet pojedynczą komórkę bakteryjną.
Test na Ureaplasmę można wykonać w domowym zaciszu, nie wychodząc z domu. Wystarczy zamówić odpowiedni zestaw badań, pobrać materiał biologiczny (wymaz z pochwy/cewki moczowej/żołędzi – w zależności od przypadku), odesłać test do laboratorium i czekać na wynik. Metoda jest niezwykle prosta i skuteczna. Ponadto badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.
Test na Ureaplasmę – cena 149zł
Źródła:
- Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową; Jabłońska S., Majewski S.; Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 2010; ISBN: 978-83-200-4154-5
- Study of Ureaplasma Parvum in Women with Recurrent Miscarriage: Molecular and Microbiological Study of Ureaplasma Parvum in Women with Recurrent Miscarriage; Ibtisam Habeeb Al-Azawi, Sarab Hussein Khaleel, Ghofran Kadhim Al-khafaji; LAP LAMBERT Academic Publishing, 2017; ISBN: 3330045531, 9783330045538