Chlamydia to najczęściej występująca choroba weneryczna. Obok niej w czołówce występuje rzeżączka i rzęsistkowica. Chorobę wywołuje bakteria Chlamydia trachomatis. Aby dowiedzieć się, czy w organizmie rozwija się choroba, należy wykonać test na chlamydię. Najnowocześniejsza metoda opiera się na reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) i pozwala na diagnozę bakterii w ponad 99%. Test na chlamidie jest bezbolesny, szybki i nieinwazyjny. Aby zdiagnozować chorobę, należy zamówić test na chlamydie, pobrać materiał do badań (wymaz), odesłać zestaw i czekać na wynik.

Chlamydia jest przyczyną nieskutecznych prób zajścia w ciążę. U kobiet prowadzi do zapalenia szyjki macicy. Połowa zarażonych kobiet nie obserwuje żadnych objawów, dlatego ważna jest profilaktyka. U mężczyzn obecność chlamydii powoduje zapalenie cewki moczowej. Test na chlamydię dla mężczyzn wskazany jest szczególnie w przypadku przygodnych kontaktów seksualnych. Do zarażenia może dojść nawet podczas jednego stosunku z osobą chorą.

Inne metody diagnozy laboratoryjnej chlamydii to m.in. hodowla komórek, metoda immunoenzymatyczna oraz metoda bezpośredniej fluorescencji. Powyższe metody zostały szybko wyparte przez testy PCR. Test PCR pozwala na wykrycie nawet jednej bakterii, co jest niemożliwe przy innych metodach.

image_pdfPobierz PDF