Chlamydia to najczęściej występująca choroba weneryczna. Obok niej w czołówce występuje rzeżączka i rzęsistkowica. Chorobę wywołuje bakteria Chlamydia trachomatis. Aby dowiedzieć się, czy w organizmie rozwija się choroba, należy wykonać test na chlamydię.
1. Informacje ogólne
Co to jest Chlamydia?
Chlamydia to rodzaj bakterii patogennych, które żyją wewnątrz komórek człowieka. Mikroorganizmy te dostają się do organizmu i przyczepiają się do komórek gospodarza. Tam mnożą się i rozprzestrzeniają wraz z krwią do całego organizmu. Chlamydia to jedna z najpowszechniejszych chorób wenerycznych. Szacuje się, że ponad 60% przypadków zachorowań na chlamydię zostało zdiagnozowanych u osób poniżej 25 roku życia.
Chlamydia – rodzaje:
- Chlamydia trachomatis – przenoszona drogą płciową;
- Chlamydia pneumoniae – przenoszona drogą kropelkową;
- Chlamydia psittaci – przenoszona przez kontakt z chorym ptactwem;
2. Chlamydia – przyczyny
Spośród powyższych najczęściej spotykana (35-75% zakażeń) jest bakteria Chlamydia trachomatis. Jak można się zarazić? Bakteria Chlamydia przechodzi na człowieka głownie drogą płciową, ale również w czasie porodu lub poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą. Pojawiają się także doniesienia o możliwości zakażenia na basenie bakterią Chlamydia. Choroba wywołana zakażeniem wymienionymi bakteriami to chlamydioza.
3. Chlamydia – objawy
Chlamydia trachomatis objawy ma bardzo różne. Chlamydioza bardzo często przez długi czas przebiega niezauważalnie. U kobiet najwcześniej spotykanym objawem są upławy (nasilone po 7-14 dniach po zakażeniu) oraz ból i pieczenie podczas oddawaniu moczu. Przy zarażeniu Chlamydia, objawy skórne są równie często spotykane. Niekiedy mogą pojawić się bóle w podbrzuszu i podczas stosunku bądź krwawienia między menstruacją. Zdarza się także krwawienie z pochwy po stosunku.
Chlamydia trachomatis u mężczyzn występuje równie często jak u kobiet. Chlamydia objawy u mężczyzn ma głownie w okolicy cewki moczowej. Pacjenci narzekają na pieczenie w trakcie oddawania moczu oraz objawy na skórze. Niekiedy objawy chlamydiozy mogą być powodem reumatoidalnego zapalenia stawów. Aby wykryć bakterie, należy wykonać test na Chlamydię dla mężczyzn.
Czasem do zakażenia może dojść poprzez seks oralny. Chlamydia w gardle objawy ma różne, ale niosące poważne konsekwencje. Pacjenci często nie są świadomi, że drogą oralną mogą zarazić się bakteriami z rodzaju Chlamydia. Kaszel i ból gardła jest najczęstszym objawem zarażenia.
Chlamydia u dzieci występuje zazwyczaj podczas porodu. Bakterie przenoszą się na noworodka podczas jego przechodzenia przez zainfekowany kanał rodny matki. Najwięcej patogenów u noworodków zajmuje jamę nosowo-gardłową i często przebieg chlamydiozy jest bezobjawowy. Nawet 50% zarażonych noworodków cierpi na zapalenie spojówek i jamy nosowo-gardłowej. Zapalenie spojówek często zauważa się tuż po narodzeniu. Chlamydia u noworodków jest niekiedy przyczyną rozwoju zapalenia płuc.
4. Chlamydia – leczenie
W celu potwierdzenia diagnozy, lekarze wenerolodzy sięgają po test na Chlamydię. Diagnostyka chlamydii polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy lub ujścia cewki moczowej. Test na chlamydię można wykonać samemu lub udać się do lekarza, aby pobrał wymaz. Test pozwala na wykrycie bakterii Chlamydia. Leczenie naturalne jest dosyć trudne. Inną metodą wykrywania chlamydiozy są badania krwi na poziom immunoglobulin IgM i IgG. Najczęściej chlamydiozę leczy się antybiotykami. Jest to najskuteczniejsza metoda wyeliminowania z organizmu patogenów Chlamydia Trachomatis. Leczenie musi obejmować obojga partnerów seksualnych, u których wykryto bakterie z rodzaju Chlamydia. Leczenie ziołami może wspierać antybiotykoterapię. Choroba jest uleczalna, ale można zarazić się nią ponownie. Na czym polega leczenie Chlamydia? Leki (antybiotyki) wykluczające te patogeny z organizmu to Azytromycyny lub Doksycykliny. Leczenie Chlamydii:
Azithromycin (azytromycyna) – leczenie przebiega w formie 1 – dniowej kuracji (2 tabletki o łącznej dawce 1000 mg zażywane jednorazowo)
Doksycyklina – 1 tabletka o dawce 100 mg przyjmowana dwa razy dziennie przez okres tygodnia.
Inne antybiotyki, takie jak amoksycylina lub erytromycyna, mogą zostać przepisane przez lekarza osobom, które są uczulone na azytromycynę i doksycyklinę, a także kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią.
Podczas kuracji oraz przynajmniej tydzień po jej zakończeniu, należy powstrzymać się od jakichkolwiek kontaktów seksualnych. Należy pamiętać, że leczeniu powinni zostać poddani również partnerzy seksualni zarażonej osoby.
Nieleczona chlamydioza może być powodem przewlekłych stanów zapalnych dróg rodnych, a w konsekwencji – uszkodzeniem jajowodów i niepłodnością.
5. Test na chlamydię
Najnowocześniejsza metoda opiera się na reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) i pozwala na diagnozę bakterii w ponad 99%. Test na chlamydię jest bezbolesny, szybki i nieinwazyjny. Aby zdiagnozować chorobę, należy zamówić test na chlamydię, pobrać materiał do badań (wymaz), odesłać zestaw i czekać na wynik.
Chlamydia jest przyczyną nieskutecznych prób zajścia w ciążę. U kobiet prowadzi do zapalenia szyjki macicy. Połowa zarażonych kobiet nie obserwuje żadnych objawów, dlatego ważna jest profilaktyka. U mężczyzn obecność chlamydii powoduje zapalenie cewki moczowej. Test na chlamydię dla mężczyzn wskazany jest szczególnie w przypadku przygodnych kontaktów seksualnych. Do zarażenia może dojść nawet podczas jednego stosunku z osobą chorą.
Inne metody diagnozy laboratoryjnej chlamydii to m.in. hodowla komórek, metoda immunoenzymatyczna oraz metoda bezpośredniej fluorescencji. Powyższe metody zostały szybko wyparte przez testy PCR. Test PCR pozwala na wykrycie nawet jednej bakterii, co jest niemożliwe przy innych metodach.
Źródła:
- Chlamydia trachomatis – zakażenia u ludzi; Bożena Zdrodowska-Stefanow Bożena Zdrodowska-Stefanow, Iwona Ostaszewska; Volumed Wydawnictwo, Wrocław 2000; ISBN: 83-87804-27-4
- Zakażenia wywołane przez Chlamydia pneumoniae; Aneta Nitsch-Osuch, Irena Choroszy-Król, Andrzej K. Wardyn; Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2001; ISBN: 83-914882-8-4
- Zakażenia wywołane patogenami atypowymi w praktyce lekarskiej; Aneta Nitsch-Osuch, Kazimierz A. Wardyn, Irena Choroszy-Król; Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2007; ISBN: 978-83-89009-61-6