Drożdżyca (kandydoza) zajmuje błony śluzowe jamy ustnej oraz narządów płciowych człowieka. Czasem zaraża także układ pokarmowy, a zmiany chorobowe występują w okolicy odbytu. Rzadziej spotykana na paznokciach i skórze. Grzyby wywołujące chorobę to Candida. Jakie badania na candidę należy wykonać, aby zdiagnozować kandydozę?
1. Informacje ogólne
Drożdżyca (kandydoza) – choroba wywoływana przez drożdżopodobne grzyby, zazwyczaj z rodzaju Candida. Niektóre szczepy (np. Candida albicans) występują w organizmie zdrowego człowieka w sposób naturalny i należą do fizjologicznej flory przewodu pokarmowego.
Drożdżyca atakuje wiele miejsc organizmu człowieka. U kobiet najczęściej spotykana jest drożdżyca pochwy, nazywana również drożdżakowym zapaleniem pochwy. Jest to najczęściej występująca infekcja narządów intymnych. Kandydoza to jedyne zakażenie grzybicze przenoszone drogą płciową.
Kandydoza występuje również jako infekcja skóry i paznokci oraz błon śluzowych (jamy ustnej, pochwy i sromu). Czasem dochodzi do uogólnienia i zajęcia opon mózgowych oraz narządów wewnętrznych – płuc, wątroby, śledziony (grzybice narządowe).
2. Przyczyny
Kandydoza przyczyny ma bardzo niejednorodne. Wśród najczęstszych przyczyn sprzyjających rozwojowi kandydozy można wymienić:
- – nieodpowiednią dietę (np. typu fast food);
- – nadużywanie picia kawy, alkoholu i palenia tytoniu;
- – niedostateczna podaż owoców i warzyw;
- -nieumiarkowanie w jedzeniu słodyczy i piciu gazowanych napojów;
- – długotrwały stres, brak snu i wyczerpanie;
- -przebywanie w klimatyzowanych, zakurzonych i wysoce wilgotnych pomieszczeniach;
- – osłabiony system immunologiczny;
- – antybiotykoterapię;
- – wielokrotne ciąże;
- – zażywanie pigułek antykoncepcyjnych.
Co najmniej 70% kobiet przechodziło w swoim życiu infekcje grzybicze okolic intymnych. około połowa z nich doświadczyła nawrotów.
3. Drożdżyca – objawy
Kandydoza objawy ma niezwykle trudne do sklasyfikowania. Najbardziej widocznym jest biały nalot na języku (kandydoza języka). Drożdżyca jamy ustnej, czyli innymi słowy kandydoza jamy ustnej, może rozprzestrzenić się do gardła i przełyku. Kandydoza przełyku objawia się bolesnym i utrudnionym przełykaniem oraz zgagą i nudnościami.
Objawy kandydozy zależne są od miejsca ulokowania się grzyba oraz stopnia zainfekowania.
Do ogólnych objawów drożdżycy należą:
- -częste bóle głowy,
- -zatkane zatoki,
- -gazy, nudności, wzdęcia, biegunki,
- -bóle brzucha i stawów,
- -wysypki, świąd,
- -infekcje uszu, cienie pod oczami,
- -nadmierny apetyt na słodycze,
- -nudności z koncentracja i pamięcią,
- -niespokojny sen, stany depresyjne,
- -zmęczenie.
Ostatnio bardzo powszechnie spotykana jest drożdżyca u mężczyzn. Drożdżaki atakują najczęściej miejsca intymne, takie jak żołądź, napletek, cewka moczowa (drożdżyca prącia). Niekiedy pacjenci skarżą się na pieczenie i swędzenie odbytu, co może wskazywać na to, że dotknęła nas drożdżyca odbytu. Problem ten dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn.
4. Kandydoza – leczenie (drożdżyca leczenie)
Grzybica należy do chorób, które wymagają długotrwałego leczenia. Zarodniki grzybów od momentu rozpoczęcia leczenia krążą we krwi nawet przez 3 lata i mogą powodować infekcje. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest profilaktyka. Podstawą terapii jest wzmocnienie układu immunologicznego. Pełny powrót do zdrowia może trwać nawet 1 rok, czas ten zależy od stadium trwania choroby oraz stopnia uszkodzenia narządów wewnętrznych. Obecnie, w warunkach domowych, ciężko samemu zdiagnozować, czy to kandydoza. Dieta i zdrowy styl życia mogą skutecznie zapobiec zakażeniu drożdżakami. Jeżeli jednak objawy nie ustąpią, po poradę należy zgłosić się do lekarza ginekologa lub wenerologa. Lekarz przeprowadzi badanie i na tej podstawie stwierdzi, czy to kandydoza. Leki dostępne na receptę opierają się na antybiotykach. Lekarz zazwyczaj przepisuje maści, globulki lub tabletki o działaniu miejscowym (nystatyna, natamycyna, terbinafina i naftifina). Pomimo tego, że często jest to wstydliwa choroba, warto skonsultować ze specjalistą, czy objawy występujące na naszym ciele to drożdżyca. Leki bez recepty mogą osłabić aktywność drożdży, ale zazwyczaj nie eliminują źródła zakażenia.
5. Test na Kandydozę – drożdżycę
Najlepszym rozwiązaniem jest test na Candidę, który pozwala na wykrycie DNA grzyba kandydozy. Szacuje się, że połowa zarażonych osób nie obserwuje objawów. Badanie Candida jest zalecane wszystkim osobom aktywnym seksualnie w celach profilaktycznych. Najczęściej występującym objawem jest drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu. Test i badanie na kandydozę zaleca się przeprowadzić w przypadku zaobserwowania świądu, bólu i pieczenia okolic intymnych. Dyskomfort podczas współżycia, upławy i pieczenie przy oddawaniu moczu to kolejne powody, dla których należy wykonać badanie na Candide (test). Candida to gatunek grzybów występujący naturalnie w przewodzie pokarmowym człowieka. Nie wszystkie szczepy są chorobotwórcze. Test na Candidę zalecany jest nie tylko kobietom, ale i mężczyznom. Przygodny seks, diagnoza drożdżycy u partnera/partnerki, profilaktyka lub badanie kontrolne to powody, dla których należy sprawdzić, czy w organizmie rozwija się candida. Badanie krwi nie jest tak dokładne jak test PCR candida. Badanie krwi – cena około 50zł, w zależności od rodzaju. Test na kandydozę pozwala na wykrycie bardzo małej liczby patogenów – nawet jednego. Czułość testu na drożdżycę wynosi ponad 99%. Inne metody diagnozy to badania mikroskopowe, testy serologiczne oraz metody hodowli. Powyższe sposoby w mniejszym stopniu wykrywają grzyby z rodzaju Candida.
Candida – badanie
Aby dowiedzieć się, czy w naszym organizmie rozwijają się chorobotwórcze szczepy grzybów Candida, nie trzeba wychodzić z domu. Wystarczy zamówić test, pobrać wymaz, odesłać materiał biologiczny i czekać na wynik. Badanie polega na pobraniu wymazu z zakażonych okolic skóry (błon śluzowych). Jest bezbolesne, nieinwazyjne, szybkie i dokładne.
Candida – test cena od 149zł
Źródła:
- Drożdżyca: candida atakuje; Harold H. Markus, Hans Finck; Oficyna Wydawn. Interspar, 2009; ISBN: 8361011242, 9788361011248
- Jak pokonać kandydozę; Shirley Trickett; PZWL Wydawnictwo Warszawa 2012, wyd.1; ISBN: 9788320044171