Kiła to bardzo często występująca choroba zakaźna, którą wywołuje krętek blady (Treponema pallidum). Objawy są wysoce zróżnicowane i zależą w głównej mierze od stopnia zaawansowania choroby. Aby zdiagnozować obecność krętka bladego w organizmie, należy wykonać test na kiłę.

Spis treści:


1. Informacje ogólne – co to jest kiła?

Kiła (inaczej syfilis, syf, weneria) należy do układowych chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Bakteria która wywołuje kiłę – krętek blady (Treponema pallidum) – dostaje się do organizmu przez skórę lub błony śluzowe. Namnaża się i przenosi przez układ krwionośny. Kiła narządów płciowych jest chorobą weneryczną i znana jest od czasów renesansu.

2. Kiła – przyczyny

Jak można się zarazić kiłą? Najłatwiej przez bezpośredni kontakt z zakażonymi wydzielinami podczas stosunku seksualnego i pocałunku. Ponieważ Treponema pallidum nie przenosi się drogą kropelkową, codzienne kontakty z osobą zarażoną nie stanowią zagrożenia. Nie zarazimy się kiłą na basenie, korzystając z tej samej zastawy stołowej ani przez podanie ręki.

3.Kiła – objawy

Kiła – pierwsze objawy
Pierwsze objawy kiły są widoczne po około 3 tygodniach. Nie jest to jednak regułą, ponieważ objawy zakażenia kiłą mogą nie występować nawet przez kilkadziesiąt lat. Syfilis objawy ma różne, ale najczęściej rozpoczynające się od wysypki.
Kiła – zdjęcia (syfilis – zdjęcia)

Kiła na skórze

Jak wygląda kiła? Zdjęcia ukazują po kolei etapy choroby.
Pierwszy objaw syfilis to zazwyczaj grudki. Zmiany te powstają na całym ciele, w umiarkowanej ilości i utrzymują się do kilku tygodni. Zazwyczaj pacjenci zakażeni krętkiem bladym nie są świadomi, że to kiła. Choroba ta ma niepozorne objawy.
Kiła – zdjęcia wysypki

Kiła na plecach Kiła - grudki na ręce

Owrzodzenia powstałe z grudek mogą potwierdzić, że to kiła. Wysypka owrzodzona ma kształt owalny lub okrągły, lśniące brzegi, a dno pokryte jest niewielką ilością wydzieliny. Taki stan może trwać nawet do kilkunastu miesięcy. Czasem bywa, że objawy kiły zanikają samoistnie.
Kiła – objawy skórne (zdjęcia)

Kiła na ciele kobiety Kiła na języku Kiła na twarzy

Kiła u mężczyzn występuje częściej niż u kobiet. U zakażonych mężczyzn wrzody pojawiają się w okolicach intymnych, takich jak moszna, prącie, a także odbyt (w przypadku homoseksualistów). Często z miejsc owrzodzonych wydobywa się przezroczysta wydzielina. Ponadto, obserwuje się zmiany na skórze ciała, szczególnie rąk. Towarzyszy temu ból gardła, spadek wagi, osłabienie. U każdego mężczyzny objawy mogą być inne i w różnym nasileniu, w zależności od indywidualnych cech organizmu i stopnia zakażenia. Kiła objawy u mężczyzn posiada więc dość zróżnicowane.

Kiła – objawy u mężczyzn (zdjęcia)
Czasami pacjenci nie są pewni, czy ich dolegliwości na skórze to kiła. Zdjęcia mają charakter poglądowy. Każdy przypadek jest różny. Po wystąpieniu objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza wenerologa.

Kiła na ciele mężczyzny Kiła na penisie

4. Kiła – leczenie

Aby rozpocząć kurację, należy mieć 100% pewność, że to kiła. Badanie polega na wykonaniu testu PCR. Jest to badanie bezbolesne. Metoda PCR pozwala na wykrycie bakterii Treponema pallidum, a tym samym potwierdzenie, że dolegliwość która nas spotkała to kiła. Leki stosowane w zwalczeniu tej choroby opierają się na antybiotykach i jest to zazwyczaj penicylina, doksycyklina i tetracyklina. Antybiotyki wstrzykuje się domięśniowo przez okres minimum dwóch tygodni.

5. Test na kiłę

Najnowocześniejsze metody badań doprowadziły do odkrycia metody PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy), która pozwala na wykrycie DNA patogenów.
Choroba ma dwojaki przebieg – bezobjawowy i objawowy. W pierwszym przypadku diagnoza jest możliwa wyłącznie poprzez wykonanie badań laboratoryjnych. Pierwsze objawy uwidaczniają się na zewnętrznych narządach płciowych. Zmiany chorobowe kiły są bezbolesne.
Test na kiłę wyróżnia się czułością sięgającą ponad 99%. Pozwala to na wykrycie nawet jednego krętka. Inne metody laboratoryjne to badanie w ciemnym polu widzenia, immunofluorescencję bezpośrednią oraz diagnostykę serologiczną. Metody te nie są jednak tak dokładne i czułe jak PCR. Badanie na kiłę można wykonać w domu. Należy zamówić test na kiłę, pobrać materiał biologiczny ze zmienionego chorobowo miejsca, odesłać zestaw i czekać na wynik. Testy na kiłę (syfilis) są bezbolesne, szybkie, nieinwazyjne i dokładne.

Test na kiłę – cena od 149zł.

 

Źródła:

  1. http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2016/index_mp.html
  2. Kiła; Ewa Wojdała; Czelej Wydawnictwo, Lublin 2018, wyd.1; ISBN: 978-83-7563-261-3
  3. Syfilis (Kiła, przymiot): Przystepnie dla ogółu ; Przekład z niemieckiego, Biblioteka okregowego zwiazku kas chorych w Krakowie “Poradnia lekarska”; Paul Orlowski; Nakl. okregowego zwia̜zku kas chorych, 1926
  4. Choroby przenoszone drogą płciową; Tomasz F. Mroczkowski; PZWL Wydawnictwo, Warszawa 1998, wyd.1; ISBN: 83-200-2152-9
image_pdfPobierz PDF