Jak wynika z badań, najczęstszą chorobą weneryczną jest rzęsistkowica. Każdego roku dotyka ponad 200 mln ludzi. Rzęsistkowicę wywołuje rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis) – jednokomórkowy pierwotniak przenoszony podczas kontaktów płciowych. Chorzy na rzęsistkowicę częściej narażeni są na zakażenie chlamydią, rzeżączką oraz HIV. Aby zdiagnozować chorobę, należy wykonać test na rzęsistkowicę. Jest to badanie nieinwazyjne i bardzo dokładne. Badanie opiera się na technice PCR, która pozwala na wykrycie DNA pierwotniaka. Czułość testu wynosi ponad 99%.
U kobiet choroba skutkuje zapaleniem pochwy. Objawia się to nasilonymi upławami, świądem okolic intymnych oraz bólem podczas stosunku. Ponadto kobiety skarżą się na nasilone dolegliwości podczas menstruacji.
Mężczyźni zarażeni rzęsistkiem cierpią na nie rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej. Często bywa, że choroba przebiega bezobjawowo. Jeśli występują objawy to w postaci wycieku z cewki moczowej, świądu, pieczenia, zaczerwienienia.
W wyniku powikłań rzęsistkowicy u mężczyzn dochodzi do uszkodzenia pęcherza moczowego oraz zapalenia prostaty.
Rzęsistkowica często przebiega bezobjawowo. Nieleczona choroba może doprowadzić do stanów zapalnych jajowodów – a w efekcie do ciąży pozamacicznej. Warto wykonać test profilaktycznie, aby wykluczyć lub potwierdzić rzęsistkowicę. Test na rzęsistkowicę można wykonać bez wychodzenia z domu. Badanie polega na pobraniu wymazu z pochwy/sromu/żołędzi/napletka – w zależności od przypadku.
Cena testu na rzęsistkowicę wynosi 109zł.

image_pdfPobierz PDF