Napletek jest fałdem skórnym, który osłania częściowo lub całkowicie żołądź prącia u ssaków. Oczywiście, występuje więc również u ludzi. Jak każdy narząd, tak również i męskie narządy płciowe mogą ulegać infekcjom. Być może nawet częściej niż inne, z uwagi na lokalizację – niedaleką do odbytu, pokrywającą się z cewką moczową, a także mającą kontakt z ewentualnymi bakteriami w trakcie stosunku seksualnego. Mężczyźni, którzy zauważą u siebie stan zapalny napletka – obrzęk napletka, zaczerwienienie na napletku czy żołędziu, a do tego pieczenie penisa czy jego swędzenie – powinni zastanowić się, czy to aby nie efekt zarażenia jakąś chorobą weneryczną. To całkiem prawdopodobne! Co warto wiedzieć o stanie zapalnym tej części ciała?
Zapalenie prącia – przyczyny
Zapalenie żołędzi i napletka zdarza się przede wszystkim tym panom, którzy niedostatecznie dbają o swoją higienę. Na szczęście takich mężczyzn jest coraz mniej, jednak wciąż istnieją – i czy to z braku czasu, czy też braku wiedzy niedostatecznie myją swoje narządy płciowe lub czynią to zbyt rzadko. Tymczasem umiejscowienie i specyficzna budowa powoduje gromadzenie się wydzieliny – to tak zwana mastka pod napletkiem, będąca skupiskiem bakterii i grzybów. Mężczyźni, którzy nie ściągają napletka z żołędzi, żeby usunąć z nich całą zebraną wydzielinę podczas higieny, mogą później cierpieć z powodu rozwijającego się stanu zapalnego. Nie mówiąc już o tym, że w trakcie stosunku seksualnego mogą przekazać te bakterie swojej partnerce!
Wśród przyczyn zapalenia napletka można wymienić też między innymi cukrzycę. Najczęściej jednak jest to efekt zakażenia bakteriami, grzybami czy wirusami – w tym przenoszonymi drogą płciową. Choroby weneryczne, które mogą doprowadzić do powstania stanu zapalnego to:
- Rzeżączka
- Rzęsistkowica
- Chlamydioza
- Zakażenie Ureaplasma
- Zakażenie Mycoplasma
- Bakteryjne zakażenie pochwy/ bakteryjna waginoza
- Zakażenie Streptococcus agalactiae
- Drożdżyca
- Opryszczka
- Cytomegalia
- Kiła.
Zapalenie napletka i żołędzia – objawy
Zaczerwieniony żołądź, zaczerwieniony napletek, obrzęk, ból i gromadzenie się ropnej wydzieliny. Stan zapalny tej części ciała częściej dotyka mężczyzn nieobrzezanych – trudniej jest im bowiem zachować właściwą higienę. Jeśli stan zapalny nie będzie właściwie leczony, może to prowadzić do pojawienia się poważniejszych konsekwencji – może rozwinąć się w różę okolicy moszny i prącia, czyli ostre paciorkowcowe zapalenie skóry i tkanki podskórnej, któremu towarzyszy gorączka.
Jeśli kogoś interesuje zapalenie napletka i żołędzi, zdjęcia dostępne obok pozwolą porównać swój stan ze stanem chorobowym. Dzięki temu o wiele łatwiej podjąć decyzję o wykonaniu stosownych badań i rozpoczęciu leczenia. Zwykle jednak osoba chora może łatwo poznać, że dzieje się coś niedobrego – uporczywe swędzenie penisa czy spore zaczerwienienie na żołędziu to objawy, których ciężko nie zauważyć.
Testy PCR – szybka pomoc
Zaczerwienienie żołędzia czy swędzenie żołędzia to objawy, które mogą wskazywać na stan zapalny, ale nie wyjaśnią czym został spowodowany. We współczesnym świecie, gdzie swoboda seksualna jest większa niż dawniej i w związku z tym niektórym zdarza się przygodny seks bez zabezpieczeń, należy być bardzo ostrożnym. Po pierwsze, raczej nie warto podejmować kontaktów seksualnych z dopiero co poznaną osobą, po drugie nie powinno się tego robić bez prezerwatywy, a po trzecie, jeśli już coś takiego się zdarzy, to warto wykonać testy w kierunku zarażenia chorobami wenerycznymi – żeby upewnić się, że nikt nie zostawił nam żadnej dodatkowej pamiątki po upojnej nocy!
Testy PCR można łatwo zamówić przez internet na naszej stronie internetowej. To wiarygodne źródło informacji, pozwalające we własnym domu się zbadać i bez wstydu oczekiwać na wynik testu.