Przydatkami nazywa się żeńskie narządy, a konkretnie jajniki, jajowody oraz otaczające je tkanki. Chociaż najczęściej kobiety dotyka infekcja pochwy, zapalenie przydatków również się zdarza i to niestety częściej, niż niektórym się wydaje. Warto wiedzieć, że czasem choroba przydatków daje bardzo charakterystyczne objawy i od razu wiadomo, że dzieje się coś niedobrego, ale czasem wszystko może przebiegać bezobjawowo, co jest oczywiście z wielu względów bardzo niekorzystne. Rozwijająca się choroba może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych, w tym również niestety do bezpłodności – jeśli jest zaawansowana i jeśli się jej nie leczy. Dlatego warto wiedzieć na ten temat możliwie jak najwięcej!
Zapalenie przydatków – objawy
Zapalenie przydatków to choroba, która dotyka coraz młodsze kobiety. Coraz częściej cierpią na nią już panie, które jeszcze nie ukończyły 30 lat. Oczywiście, jest to choroba kobiet aktywnych seksualnie, ponieważ to właśnie w trakcie stosunku szkodliwe bakterie i inne patogeny wnikają do wnętrza narządów rodnych i wędrują dalej. Zakażeniu sprzyja częsta zmiana partnerów seksualnych, co obecnie jest szeroko praktykowane. W związku z tym na podobne choroby cierpi coraz więcej osób. Warto wiedzieć, jakie są objawy zapalenia przydatków – i przebadać się na obecność szkodliwych bakterii czy grzybów za każdym razem, gdy odbędziemy z kimś przypadkowy stosunek seksualny. Przeprowadzanie takich badań powinno wejść zresztą w nawyk – i być systematyczne w każdej sytuacji.
Jeśli chodzi o konkretne objawy, jakie wywołuje zapalenie przydatków, to głównie silne bóle brzucha (skurcze) i gorączka (>38 stopni), dreszcze a także obfite krwawienia. To tylko niektóre z objawów, jakie mogą wystąpić, lecz warto wiedzieć, że infekcja może się rozwijać, a jednak nie dawać żadnych znacznych objawów.
Zapalenie przydatków – przyczyny
Zapalenie przydatków może być wywołane stosowaniem wkładek domacicznych, ale wyższe ryzyko wystąpienia tej choroby wiąże się również z porodem, połogiem, poronieniem, a nawet z miesiączką. Zapalenie przydatków to również często efekt zarażenia chorobą weneryczną. Najczęściej wywołuje ją w tym wypadku zarażenie Streptococcus agalactiae – bakterią niezwykle groźną dla ciężarnych!
Zapalenie przydatków może być jednak efektem również następujących chorób wenerycznych:
- Rzeżączka
- Rzęsistkowica
- Chlamydioza
- Zakażenie Ureaplasma
- Zakażenie Mycoplasma
- Bakteryjne zakażenie pochwy/ bakteryjna waginoza
- Opryszczka
- Cytomegalia.
Zapalenie przydatków – leczenie
W przypadku zapalenia przydatków, leki najczęściej stosowane to oczywiście antybiotyki oraz leki przeciwzapalne. Istotna jest także i odpowiednia profilaktyka. Wiedza o chorobie pozwala również w porę zgłosić się na odpowiednie badania, a następnie podjąć szybkie leczenie. Dlatego żadnych, niepokojących objawów nie wolno lekceważyć, a jeśli zdarzy się nam przygodny stosunek seksualny, należy każdorazowo przebadać się specjalnymi testami PCR!
Testy PCR – zakupy online
Choroby przenoszone drogą płciową to zawsze bardzo delikatny temat – mało kto chce mówić o możliwości zarażenia się tą chorobą bez potrzeby. Dlatego warto zakupić testy PCR, które pozwalają sprawdzić, czy w naszych organizmach nie ma przypadkiem bakterii lub grzybów, przenoszonych drogą płciową, które mogą wywołać choroby weneryczne. Dzięki zakupom online nie trzeba niczego się wstydzić, a testy przeprowadza się samodzielnie, we własnym domu, w komfortowych warunkach. Są jednocześnie bardzo czułe, więc wyłapią wszelkie bakterie – ich wyniki są zawsze jednoznaczne!