Wszystkie narządy w naszym ciele mogą od czasu do czasu łapać przeróżne infekcje – dające mniejsze lub większe objawy. Tym bardziej macica, która ma przecież przez pochwę bezpośredni dostęp do świata zewnętrznego, a zatem i siedliska bakterii. Wiele z nich jest wręcz wprowadzanych do środka w czasie stosunku seksualnego. Zapalenie szyjki macicy może być więc efektem choroby wenerycznej! Żeby skutecznie je leczyć, trzeba wiedzieć na co się dokładnie choruje. Warto też dowiedzieć się więcej o właściwej profilaktyce!
Zapalenie szyjki macicy – o chorobie
Szyjka macicy to część łącząca jamę macicy z pochwą. W ciele każdej kobiety część ta pełni bardzo ważną rolę, jednak w związku ze swoim położeniem jest również narażona na oddziaływanie szkodliwych czynników. Na dodatek choroba może wywoływać objawy, ale może również przebiegać bezobjawowo, dlatego postawienie właściwej diagnozy i wykrycie choroby w porę bywa trudne. A zbyt późne podjęcie leczenia lub niewłaściwie prowadzone leczenie może przyczynić się do pogorszenia stanu chorej osoby i do przykrych, już trwałych, konsekwencji zdrowotnych.
Zapalenie szyjki macicy – przyczyny choroby
Zwykle razem z infekcją szyjki macicy zainfekowana jest również i pochwa. Infekcja taka jest bowiem najczęściej wynikiem zarażenia bakteriami czy innymi patogenami w wyniku odbycia stosunku seksualnego z zainfekowaną osobą. Warto wiedzieć, że nieleczone zapalenie szyjki macicy może stanowić nawet zagrożenie dla życia chorej osoby – dlatego tak istotna jest nie tylko profilaktyka, ale również i szybka, odpowiednia diagnoza! Jeśli ktoś prowadzi aktywne życie seksualne, a w dodatku miewa przygody na jedną noc, czy też często zmienia partnerów, powinien badać się regularnie – żeby zadbać o siebie i nie zarażać innych! Choroba pojawia się również przy niewłaściwej higienie intymnej. Sprzyja jej też wczesny wiek inicjacji seksualnej. Warto wiedzieć również, że jeśli kobieta przeszła kiedyś niżej wymienione choroby weneryczne, jest bardziej narażona na zapalenie szyjki macicy:
- Rzeżączka
- Rzęsistkowica
- Chlamydioza
- Zakażenie Ureaplasma
- Zakażenie Mycoplasma
- Zakażenie Streptococcus agalactiae
- Opryszczka.
Zapalenie szyjki macicy – profilaktyka i leczenie
Zapalenie macicy niestety występuje u kobiet dosyć często. Warto zatem odpowiednio się przed tym chronić, zabezpieczając się w trakcie stosunku prezerwatywą, albo po prostu nie odbywając stosunków seksualnych z przypadkowo poznanymi ludźmi, o których przeszłości nic nie wiemy. Jeśli zaś chodzi o sposoby leczenia, uzależnione są one od przyczyny pojawienia się choroby. Zwykle podaje się jednak chorym kobietom leki przeciwzapalne lub przeciwgrzybicze dopochwowo, albo doustnie antybiotyki.
Testy PCR – szybka diagnoza
Testy PCR zostały wymyślone specjalnie dla tych osób, które są aktywne seksualnie i muszą się regularnie badać (a przynajmniej powinny to robić). Nie chcą jednak co chwilę chodzić do lekarza, prosząc o przeprowadzanie stosownych badań, ponieważ nie jest to zbyt komfortowe. Dzięki współczesnym możliwościom można łatwo zamówić odpowiedni test przez internet – na naszej stronie! Testy PCR są bardzo czułe, a ich wynik wiarygodny – można je zaś z łatwością przeprowadzić samodzielnie i we własnym domu!