Najądrze to wewnętrzny narząd płciowy męski, który znajduje się w mosznie i przylega do jądra od tyłu, od boku oraz od góry. Najądrze złożone jest z kanalików, które transportują nasienie z jąder i magazynują je. Jak i w przypadku innych narządów, tak i w przypadku tego pojawia się czasem stan zapalny. Najądrze jest wtedy bolesne i pojawia się obrzęk. Jak w przypadku każdego stanu zapalnego, tak i tu nic nie dzieje się bez przyczyny. Jakie są więc najczęstsze powody pojawienia się stanu zapalnego najądrza, jak wyglądają objawy oraz jak przebiega leczenie?
Choroby najądrza
Zapalenie najądrza jest ostrym stanem zapalnym, utrzymującym się przeszło 6 tygodni. Zapalenie bardzo szybko przenosi się na cały obszar narządu, a do tego pojawia się ból i obrzęk. Jeśli chodzi o zapalenie najądrza, objawy, które również powinny zaniepokoić to:
- częstomocz
- zapalenie cewki moczowej
- wydzielina z cewki moczowej
- współistniejące zapalenia gruczołu krokowego
- odczynowy wodniak jądra
- rumień skóry.
Zapalenie najądrza – przyczyny
Stan zapalny najądrzy oraz jąder jest najczęściej wywołany zakażeniem bakteryjnym, które szybko postępuje. Dlatego jeśli ktoś zauważy u siebie wyżej wymienione, niepokojące objawy, powinien zgłosić się do lekarza na badanie. Im szybciej wdrożona zostanie odpowiednia kuracja, tym większa jest szansa na szybkie wyleczenie, dlatego nie należy zwlekać. Stan zapalny najądrza może być wywołany chorobą weneryczną. Wszystkim wydaje się, że niemal obecnie nie występują, ale osoby takie są w błędzie – szerzą się bardziej, niż myślimy. Które z nich mogą odpowiadać za zapalenie najądrza?
Zapalenie najądrza – leczenie
Ból najądrza przy dotyku, obrzęk czy częstomocz – to objawy toczącego się w najądrzu stanu zapalnego. Jak jednak wygląda leczenie w takim przypadku?
Przede wszystkim stosuje się antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe – wszystko, by nie tylko leczyć, ale i złagodzić dolegliwości, które dręczą pacjenta. Istotna jest także i profilaktyka, ponieważ o chorobę weneryczną o wiele łatwiej, niż wielu mężczyzn myśli. Jeśli więc ktoś często zmienia partnerów seksualnych, albo niewłaściwie zabezpiecza się w trakcie stosunku seksualnego, nic dziwnego, że po pewnym czasie choruje. Tym bardziej jest to niebezpieczne, że często choroby weneryczne dają nieoczywiste objawy, albo też nie wywołują ich wcale. Prezerwatywa nie chroni w 100%, ale jednak stanowi ważne zabezpieczenie. Co jakiś czas warto też wykonywać testy – żeby sprawdzić czy ktoś nas czymś nie zaraził.
Testy PCR na obecność bakterii
Wykonując testy PCR na obecność bakterii czy pasożytów wywołujących choroby weneryczne, można szybko, we własnym domu, w komfortowych warunkach się przebadać. Testy takie nie są drogie, a niezwykle czułe – ich wynik jest więc zawsze prawdziwy. Dzięki możliwości ich zakupienia online nie musimy się krępować przy lekarzu, jeśli nie będzie to absolutnie konieczne. Gdy test wskaże obecność choroby, należy szybko zgłosić się do specjalisty. W przeciwnym wypadku można odetchnąć z ulgą, gdyż jesteśmy zdrowi!