Opryszczka narządów płciowych to choroba weneryczna wywoływana przez wirusa opryszczki zwykłej głównie typu 1. (Herpes simplex virus). Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakty seksualne z osobą zarażoną. Objawy wirusa HSV w okolicach intymnych to świąd, pieczenie i swędzenie prowadzące do wytworzenia ropnych pęcherzyków na skórze.

Spis treści:


1. Informacje ogólne – co to jest opryszczka?

Wirus opryszczki (HSV – herpes simplex virus) – skomplikowana jednostka organiczna, zbudowana z białek i kwasów nukleinowych. Zawiera materiał genetyczny w postaci DNA. Istnieje ponad 100 gatunków wirusa HSV, z czego 8 z nich jest chorobotwórczych dla ludzi. Wirus opryszczki powoduje u ludzi schorzenia w okolicy ust (HSV-1) oraz w okolicach intymnych (HSV-2). Ile trwa opryszczka? W obu przypadku od kilku do kilkunastu dni. Nie oznacza to jednak, że zostaliśmy wyleczeni po ustąpieniu objawów. Wirus przebywa nadal w naszym organizmie i może się ujawnić ponownie.
Opryszczka narządów płciowych atakuje głównie okolice genitaliów żeńskich i męskich. Opryszczka miejsc intymnych to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Kontakt seksualny z osobą zakażoną może prowadzić do rozwoju wirusa HSV. Szacuje się, że opryszczka okolic intymnych dotyka co piątą osobę dorosłą. Ponadto, w chwili zarażenia, opryszczka genitaliów u nosiciela nie musi być widoczna. Opryszczka intymna jest wstydliwym problemem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.
Opryszczka narządów płciowych w ciąży może być bardzo niebezpieczna dla dziecka. Powoduje zakażenia wewnątrzmaciczne oraz powikłania u płodu. Ponadto, w czasie porodu matka może zarazić dziecko.

2. Opryszczka – przyczyny

Przyczyny opryszczki to kontakt z osobą zarażoną. Szacuje się, że nawet 80% populacji ludzkiej jest nosicielem wirusa. Opryszczka wargowa przenosi się głównie drogą kropelkową – przez kichanie, kaszel. Opryszczką można zarazić się również przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną – podczas pocałunku czy pijąc z jednej szklanki. Wszystkie przyczyny wystąpienia opryszczki należy wiązać z ogólnym spadkiem odporności organizmu:

    • stres, zmęczenie, nadmiar pracy,
    • grypa, przeziębienie,
    • intensywne opalanie się,
    • zbliżająca się menstruacja,
    • czynniki powodujące uaktywnienie wirusa (wiatr, wahania temperatury, duża wilgotność powietrza).

Opryszczka narządów płciowych przyczyny ma wyłącznie poprzez kontakt seksualny (oralny, analny, waginalny). Opryszczka na penisie wygląda podobnie jak opryszczka warg sromowych u kobiet.

3. Opryszczka – objawy

W pierwszej fazie rozwoju choroby, odczuwalne jest mrowienie i swędzenie miejsca zainfekowanego. Po krótkim czasie towarzyszy temu obrzęk, pieczenie i ból. Następnie, w ciągu dwóch dni pojawią się pęcherzyki z płynem, w którym znajdują się wirusy. Pęcherzyki te mają tendencję do zlewania się w bardziej rozległe wykwity. Kolejny etap to zmiana w bolesną nadżerkę i strupa, który goi się samoistnie. Całość trwa od 8 do 10 dni.

Opryszczka narządów płciowych – objawy
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych? Podobnie jak opryszczka wargowa. Opryszczka genitalna dzieli się na różne rodzaje, w zależności od miejsca występowania. Najczęściej występujące to:

  • opryszczka na wargach sromowych,
  • opryszczka pochwy,
  • opryszczka na penisie,
  • opryszczka odbytu.

Opryszczka penisa wygląda podobnie jak opryszczka warg sromowych. Nie różni się wyglądem od tej występującej w okolicach ust. To niewielkie pęcherzyki, które najpierw bolą, swędzą i pieką, a potem ustępują samoistnie. Opryszczka narządów płciowych u mężczyzn występuje rzadziej niż u kobiet.

Jak wygląda opryszczka narządów płciowych? Zdjęcia ukazują wykwity występujące na skórze u ludzi zarażonych wirusem HSV:

opryszczka narządów płciowych u mężczyzn – zdjęcia:

opryszczka na genitaliach opryszczka na penisie
wirus opryszczki

opryszczka na penisie – zdjęcia:

opryszczka na penisie opryszczka na członku

opryszczka warg sromowych – zdjęcia:

opryszczka na sromie opryszczka srom
opryszczka warg sromowych

4. Opryszczka – leczenie (w tym opryszczka narządów płciowych – leczenie)

Jak wyleczyć opryszczkę? Lekarze wciąż nie znają odpowiedzi na to pytanie. Leczenie opryszczki opiera się na złagodzeniu objawów wirusa HSV. Podobny schemat jest w przypadku, gdy dotyka nas
opryszczka narządów płciowych. Leki przeciwwirusowe, jakie przepisują specjaliści to głównie acyclowirem, famcyklowirem lub walacyklowirem. Kiedy pojawią się pierwsze sygnały opryszczki, trzeba działać szybko. Domowy sposób na opryszczkę genitalną? Objawy opryszczki można złagodzić poprzez kąpiele nasiadowe czy noszenie bielizny bawełnianej. Nie należy zapomnieć o wysokiej higienie osobistej. Na czas występowania opryszczki zaleca się nie używać kosmetyków do higieny intymnej. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy powróci do nas opryszczka narządów płciowych. Leki bez recepty mają najczęściej postać kremu lub żelu. W przypadku opryszczki miejsc intymnych wizyta u lekarza (wenerologa, dermatologa lub ginekologa) jest obowiązkowa. Lekarz, po zdiagnozowaniu choroby, ustala rodzaj i dawkę leku, który należy stosować.

5. Test na HSV – opryszczkę

Aby zdiagnozować chorobę, należy wykonać test na opryszczkę narządów płciowych. Test na HSV pozwala wykryć DNA bakterii za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR). Jest to najnowocześniejsza metoda laboratoryjna w diagnozie chorób wenerycznych. Czułość i swoistość testu wynosi ponad 99%. Oznacza to, że pozwala on wykryć nawet pojedynczą komórkę wirusa.

Test na opryszczkę można wykonać w domowym zaciszu. Wystarczy zamówić odpowiedni zestaw badań, pobrać materiał biologiczny (wymaz z pochwy/cewki moczowej/żołędzi – w zależności od przypadku), odesłać test do laboratorium i czekać na wynik. Metoda jest niezwykle prosta i skuteczna. Ponadto badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Nie należy lekceważyć objawów występowania wirusa HSV. Test można wykonać także poprzez pobranie próbki porannego moczu.

Test na opryszczkę – cena 199zł.

 

Źródła:

  1. Opryszczka wargowa: przypadek dla L-lizyny : poradnik dla pacjenta; Uwe Gröber, Klaus Kisters; MedPharm Polska, 2015; ISBN: 8378460681, 9788378460688
  2. Opryszczka, półpasiec, pokrzywka i inne ostre choroby skóry, Wydanie 5 z Zeszyty Homeopatyczne; Henryk Sułkowski; PPHU [Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe] Omega-Praksis, 1995; ISBN: 8386370300, 9788386370306
image_pdfPobierz PDF