Bakteryjne zapalenie pochwy (waginoza) to jedna z najczęstszych infekcji intymnych u kobiet w okresie pokwitania. Rozwojowi zapalenia pochwy sprzyja niewłaściwa higiena osobista, zażywanie antybiotyków, częsta zmiana partnerów seksualnych, seks bez prezerwatywy.
1. Co to jest waginoza?
Zakażenie bakteryjne pochwy, inaczej waginoza bakteryjna, to jedna z najczęściej występujących dolegliwości intymnych u kobiet. Szacuje się, że zapalenie bakteryjne pochwy dotyka nawet 60% kobiet aktywnych seksualnie.
Najprościej rzecz ujmując, infekcja bakteryjna pochwy jest to zaburzenie flory bakteryjnej. U zdrowych osób w naturalny sposób w okolicach pochwy znajdują się tzw. złe i dobre bakterie, przy czym tych drugich jest więcej. Bakteryjna waginoza pojawia się, gdy ta zależność zostaje zachwiana, a złych bakterii jest więcej niż tych dobrych.
2. Zapalenie pochwy – przyczyny
Istnieje kilka czynników mogących przyczynić się do pojawienia się waginozy. Przyczyny zapalenia pochwy mogą być różne, ale problem ten najczęściej pojawia się u kobiet aktywnych seksualnie. Wynika to z faktu, że właśnie podczas współżycia najłatwiej wprowadzić w okolice pochwy dodatkowe bakterie.
Waginoza może wiązać się też ogólnym obniżeniem odporności. Ryzyko zachorowania wzrasta podczas przeziębienia, ale też w okresie wzmożonego stresu oraz gdy jest się przemęczonym. Inne przyczyny swędzenia pochwy wiązać się mogą z infekcjami bakteryjnymi innych obszarów ciała. Nawet infekcja gardła może przyczynić się do wystąpienia waginozy, a co za tym idzie – swędzenia pochwy. Przyczyny zapalenia pochwy mogą być więc dość nieoczywiste i wiązać się z pozornie nieznaczącymi dolegliwościami.
Zakażenie pochwy pojawia się dość często u osób, które zmagają się z suchością pochwy. Może być to efekt naturalnej skłonności lub też np. zaburzeń hormonalnych. Dotyczy to zarówno kobiet, które przyjmują leki hormonalne, jak i pań w ciąży oraz w okresie menopauzy.
Bakteryjne zapalenie pochwy może pojawić się w wyniku nieutrzymywania właściwej higieny. Najłatwiej dopuścić do takiej sytuacji latem, gdy wysoka temperatura przyśpiesza rozwój bakterii. Ponadto niesprzyjającą okolicznością jest menstruacja, podczas której również łatwiej doprowadzić do rozwoju nadmiaru bakterii.
3. Stan zapalny pochwy – objawy
Zapalenie pochwy objawy może mieć bardzo różne. Nie wszystkie muszą występować jednocześnie. Co więcej, są one na tyle niecharakterystyczne, że czasem trudno nam jednoznacznie określić, czy jest to właśnie bakteryjne zapalenie pochwy. Objawy, które zaobserwujemy u siebie i wzbudzą nasze podejrzenia, powinny być powodem udania się na wizytę u lekarza specjalisty.
Infekcja pochwy objawy może mieć bardzo zróżnicowane, ale chyba najbardziej charakterystycznym jest wydzielina pochwy o innym niż zazwyczaj zapachu, barwie lub konsystencji. Pojawić się może również świąd i pieczenie pochwy. Objawy zapalenia pochwy mogą również obejmować dolegliwości bólowe, głównie podczas oddawania moczu lub stosunku.
Objawy infekcji pochwy, które mogą nam umknąć, to zmiana w wyglądzie tkanek. Gdy podejrzewamy, że dzieje się coś niepokojącego, warto przyjrzeć się okolicom intymnym. Naszą uwagę powinno zwrócić zaczerwienienie okolic intymnych.
4. Zapalenie pochwy – leczenie. Co na zapalenie pochwy?
Zastanawiasz się co na bakteryjne zapalenie pochwy najlepiej zastosować? Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza specjalisty. Kompleksowo działające, skuteczne leki na zapalenie pochwy sprawią, że szybko i raz na zawsze pozbędziemy się problemu.
Co na infekcje pochwy zastosować, gdy nie możemy natychmiast udać się do lekarza? W takich wypadkach można sięgnąć po działające na zapalenie pochwy leki bez recepty. Mogą być one przydatne w początkowej fazie lub gdy nie mamy możliwości szybkiego udania się na wizytę lekarską, a chcemy nieco uśmierzyć objawy związane z problemem, jakim jest waginoza bakteryjna. Leki bez recepty, w tym kremy, maści oraz tabletki na zapalenie pochwy, złagodzą nieprzyjemne objawy i pomogą pozbyć się samej infekcji. Jednakże nawet, gdy nasz stan się poprawił, warto udać się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz upewni się, czy infekcja została zwalczona do końca. Wbrew pozorom kompletne wyleczenie waginozy jest niełatwym zadaniem.
Jak przyśpieszyć proces leczenia?
Chcąc jak najszybciej powrócić do zdrowia, warto przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, podczas leczenia należy szczególną uwagę zwrócić na zachowywanie higieny. Okolice intymne warto podmywać kilkukrotnie w ciągu dnia. Jednocześnie bardzo duże znaczenie ma stosowanie jak najłagodniejszych kosmetyków, aby dodatkowo nie podrażniać skóry. Sprawdzą się płyny do higieny intymnej bezzapachowe, przeznaczone do skóry wrażliwej lub nawet atopowej. W czasie leczenia warto zrezygnować z noszenia ciasnych spodni oraz bielizny. Dzięki takiemu postępowaniu szybciej wrócimy do zdrowia.
Zapalenie pochwy – zdjęcia:
5. Test na waginozę – bakteryjne zapalenie pochwy
W początkowym stadium bakteryjne zapalenie pochwy nie daje żadnych objawów. Nieleczone zakażenie może skutkować zapaleniem narządów miednicy mniejszej. Powikłania mogą doprowadzić do niepłodności.
Test na bakteryjne zapalenie pochwy zaleca się wykonać każdej kobiecie planującej ciążę.
Często nawracające infekcje dróg moczowych, świąd i pieczenie okolic intymnych, upławy oraz częstomocz to objawy wskazujące na bakteryjne zapalenie pochwy. Test PCR pozwala na wykrycie DNA bakterii za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy. Jest to najnowocześniejsza metoda laboratoryjna w diagnozie chorób wenerycznych. Czułość i swoistość testu wynosi ponad 99%. Oznacza to, że pozwala on wykryć nawet pojedynczą komórkę bakteryjną.
Test na waginozę można wykonać w domowym zaciszu, nie wychodząc z domu. Wystarczy zamówić odpowiedni zestaw badań, pobrać materiał biologiczny (wymaz z pochwy/cewki moczowej/żołędzi – w zależności od przypadku), odesłać test do laboratorium i czekać na wynik. Metoda jest niezwykle prosta i skuteczna. Ponadto badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.
Test na waginozę – cena od 149zł.
Źródła:
- Przewlekły ból miednicy Ginekologia w Praktyce Klinicznej Gynecology in practice; Paolo Vercellini, Aydin Arici; Elsevier Health Sciences, 2013; ISBN: 837609744X, 9788376097442
- Nelson. Pediatria, Tom 2; Karen Marcdante, Robert M. Kliegman, Hal B. Jenson, Richard E. Behrman; Elsevier Health Sciences, 2013; ISBN: 8376097849, 9788376097848