1. Informacje ogólne
Zespół Reitera (reaktywne zapalenie stawów) to zespół objawów chorobowych występujących po zapaleniu narządów moczowo-płciowych lub układu pokarmowego. Choroba Reitera występuje najczęściej u mężczyzn aktywnych seksualnie przed 30 rokiem życia. Jest to choroba będąca skutkiem nieleczonej chlamydiozy, salmonelli i innych chorób bakteryjnych.
2. Zespół Reitera – przyczyny
Przyczyny zespołu Reitera wciąż są tematem badań naukowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że choroba ta ma podłoże bakteryjne. Jeżeli nasz organizm został zainfekowany przez patogeny bakterii i nie zostaliśmy do końca wyleczeni, możemy paść ofiarą zespołu Reitera. Do najczęściej spotykanych bakterii będących przyczyną reaktywnego zapalenia stawów należą:
- Chlamydia trachomatis,
- Salmonella,
- Shigella,
- Campylobacter,
- Yersinia.
Reaktywnym zapaleniem stawów można zarazić się również poprzez kontakty seksualne z osobą zarażoną. Zespół Reitera wywołują bakterie powodujące nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej
3. Zespół Reitera – objawy
Na zespół Reitera składa się kilka objawów występujących w tym samym czasie. Do głównych oznak choroby zalicza się:
-
- zapalenia stawów,
- zapalenia spojówek,
- zapalenia cewki moczowej, poprzedzonych infekcją układu moczowego lub pokarmowego.
Zespół Reitera objawy skórne ma równie częste jak dolegliwości ogólnoustrojowe (gorączka, objawy grypopodobne). Zapalenie stawów występuje u 100% chorych i obejmuje najczęściej kończyny dolne. Zmiany skórne występują w głównej mierze na podeszwie stopy i mają charakter grudkowo-łuskowy. Często dochodzi do przebarwień paznokci (szare, żółte). Pacjenci niekiedy narzekają również na afty w jamie ustnej.
Objawy zespołu Reitera to także zmiany łuszczycopodobne, obrączkowe zapalenie napletka, infekcje dróg moczowo-płciowych oraz utrata wagi. U kobiet spotyka się częściej bezobjawowe zapalenie szyjki macicy lub zapalenie cewki moczowej. Mężczyźni i kobiety skarżą się na bolesne oddawanie moczu, dyskomfort i bóle w okolicach krocza oraz dolegliwości podczas stosunków płciowych.
4. Zespół Reitera – leczenie
Jeżeli doskwierają Ci powyższe objawy, warto zbadać czy nie dolega Ci zespół Reitera. Jak leczyć tę chorobę? Leczenie zespołu Reitera w pierwszej kolejności polega na obserwacji pacjenta przez 4 do 6 tygodni po infekcji bakteryjnej. Jeśli jest taka potrzeba, lekarz może zalecić stosowanie niesteroidowych środków przeciwzapalnych (naproksen i indometacyna). Jeśli leki te okażą się nieskuteczne, lekarz (reumatolog) sięga po kortykosteroidy. Nie należy zaniedbywać ćwiczeń rehabilitacyjnych i ruchowych. Zapalenie cewki moczowej leczy się podawaniem azytromecyny, doksyckliny oraz tetracykliny. Zapalenie spojówek ustępuje zazwyczaj samoistnie. W innym przypadku należy stosować krople do oczu mające w składzie hydrokortyzon lub sulfacetamid.
Szacuje się, że u 80% chorych dochodzi do całkowitego wyleczenia. Rzadko dochodzi do powikłań choroby Reitera. Zdarza się, że pozostaje niesprawność czuciowo-ruchowa na skutek burzliwego przebiegu choroby. Dotyczy to głównie stawów kręgosłupa, krzyżowo-biodrowych i stawów kończyn dolnych. Na ogół jednak rokowanie jest dobre i nie dochodzi do pojawienia się ciężkich powikłań narządowych.
Źródła:
- Choroby reumatyczne – Podręcznik dla studentów fizjoterapii; Janusz Bolanowski, Zdzisława Wrzosek; AWF Wrocław Wydawnictwo Wrocław 2007, wydanie 1; ISBN: 978-83-89156-61-7
- Diagnostyka obrazowa zapalnych chorób reumatycznych; Iwona Sudoł-Szopińska; PZWL Wydawnictwo, Warszawa 2016, wyd.1; ISBN: 978-83-200-5025-7