Spis treści:


1. Informacje ogólne – co to są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste są to małe, cieliste guzki lub brodawki, które wyrastają w okolicy narządów płciowych. Zakażenie wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (ang. Human Papilloma Virus – HPV). Kłykciny kończyste są zaliczane do chorób wenerycznych i występują niezwykle często. Ponad połowa aktywnych seksualnie ludzi ma w swoim życiu styczność z HPV. Wirus stanowi zagrożenie szczególnie dla kobiet, ponieważ jest główną przyczyną raka szyjki macicy.
Kłykciny, w zależności od miejsca występowania, można podzielić na:

  • kłykciny kończyste prącia,
  • kłykciny pochwy,
  • kłykciny sromu,
  • kłykciny odbytu.

2. Kłykciny kończyste – przyczyny

Kłykciny u mężczyzn występują równie często jak kłykciny kończyste u kobiet. Wirus brodawczaka ludzkiego jest odpowiedzialny zarówno za kłykciny jak i za brodawki pospolite. Istnieje ponad 100 różnych typów tego wirusa, z czego ponad 40 dotyka miejsc intymnych. Te typy wirusa HPV przenoszone są poprzez kontakty seksualne. W większości przypadków układ odpornościowy eliminuje wirusa HPV i nie dopuszcza do rozwoju choroby. Gdy organizm jest osłabiony i nie jest w stanie poradzić sobie z wirusem, dochodzi do wystąpienia objawów.
Kłykciny u kobiet pojawiają się na wargach sromowych, w pochwie oraz na szyjce macicy. Kłykciny kończyste sromu powiększają się w błyskawicznym tempie, co może powodować deformację krocza. Kłykciny kończyste u mężczyzn występują na napletku, w okolicy cewki moczowej, na prąciu lub w okolicy moszny. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn zmiany powstają również w okolicach odbytu. Kłykciny kończyste odbytu są zazwyczaj bezbolesne i często pacjenci nie zauważają ich objawów.
KŁYKCINY KOŃCZYSTE – GALERIA ZDJĘĆ!

3. Kłykciny kończyste – objawy

kłykciny kończyste początkowe stadium: zazwyczaj jako pierwszy objaw pacjenci wyczuwają małe grudki w okolicach narządów płciowych. Jak wyglądają kłykciny kończyste? Zdjęcia ukazują różne miejsca wystąpienia choroby.

kłykciny kończyste na penisie kłykciny kończyste na skórze

Na początku grudki są pojedyncze, lekko zaczerwienione. Zazwyczaj są małe i cieliste. W następnej fazie choroby cysty kumulują się i tworzą mały kalafiorek. Kłykciny w pochwie są mniej widoczne, ale bardzo uciążliwe. Zdarza się, że podczas stosunku pacjenci odczuwają ból, dyskomfort i pieczenie. Często towarzyszy temu krew.
Kłykciny kończyste sromu – zdjęcia kłykcin warg sromowych:

Kłykciny warg sromowych Kłykciny na wardze sromowej
Kłykciny pod sromem

Kłykciny kończyste u mężczyzn – zdjęcia:

Kłykciny na członku Kłykciny na prąciu
Kłykciny na penisie

Kłykciny – zdjęcia pozostałych narządów:

Kłykciny na odbytnicy Kłykciny na anusie
Kłykciny w pachwinie Kłykciny na odbycie

4. Kłykciny kończyste – leczenie

Kłykciny leczenie mają dość długotrwałe. lekarz może zalecić leczenie kłykcin kończystych za pomocą:

  • farmakoterapii,
  • krioterapii (wymrażania),
  • zabiegu chirurgicznego,
  • zabiegu laserowego.

Dobór metody uzależniony jest od tego, jak długo objawy nie ustępują oraz od wielkości zmian i stanu zdrowia pacjenta.
kłykciny kończyste leczenie domowe
Podofilina to związek, który można znaleźć w jabłkach. Stosuje się ją jako 20-procentowy roztwór. Zazwyczaj używa się go w przypadku kłykcin kończystych na błonach śluzowych. Metoda ta jest jednak prawdopodobnie mało skuteczna.
Częściej stosuje się zatem roztwór podofilotoksyny. To oczyszczona podofilina, dzięki czemu nie jest tak toksyczna i bardziej skuteczna. Lek powoduje ryzyko poronienia – nie należy stosować w ciąży.

Kłykciny kończyste – leki
Nie wiesz jaki lek na kłykciny? Po poradę należy udać się do lekarza specjalisty. Lek na kłykciny bez recepty jest zazwyczaj małoskuteczny. Nie warto stawiać diagnozy samemu, szczególnie jeśli zauważyliśmy zmiany w okolicach intymnych czy kłykciny kończyste odbytu . leczenie domowe może wesprzeć kurację ale wizyta u lakarza jest nieunikniona.

Źródła:

  1. Kłykciny kończyste, VIN, rak sromu: wulwoskopia; Konrad Florczak; Digital Medicine in the Future, 2010; ISBN: 8360679231, 9788360679234
  2. Zdrowie kobiet w wieku prokreacyjnym 15–49 lat. Polska 2006; UNDP Poland, 2007; ISBN: 8391704726, 9788391704721
image_pdfPobierz PDF