Rzeżączka to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób wenerycznych. Badanie na rzeżączkę należy wykonać w jak najwcześniejszym stadium choroby, aby nie dopuścić do powikłań. Najskuteczniejszą metodą diagnozy jest test na rzeżączkę, wykorzystujący metodę PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy).

Spis treści:


1. Informacje ogólne – co to jest rzeżączka?

Rzeżączka – choroba zakaźna, którą wywołuje bakteria Neisseria gonorrhoeae (dwoinka rzeżączki). Inne nazwy to: wiewiór, tryper, nasieniotok. Jest to choroba przenoszona drogą płciową. Rzeżączka narządów płciowych to najbardziej znana i rozpowszechniona choroba weneryczna. Spotykana jest częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z powierzchni błony śluzowej, która okrywa szyjkę macicy – jest większa niż błona śluzowa cewki moczowej u mężczyzn. Rzeżączka powikłania może mieć poważne, począwszy od infekcji skończywszy na niepłodności.

2. Rzeżączka – przyczyny

Przyczyny rzeżączki opierają się głównie o kontakty seksualne z osobą chorą. Do zakażenia wystarczy jeden stosunek. Ryzyko przeniesienia choroby na partnera wynosi 60-90%. Jak można zarazić się rzeżączką w inny sposób? Poprzez kontakt pośredni z osobą chorą– używając tego samego ręcznika, szczoteczki do zębów czy bielizny. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki. Dwoinka rzeżączki nie jest w stanie długo przeżyć poza błoną śluzową, a kontakt z detergentem zabija ją. Bywa, że kobieta w ciąży będąca nosicielem, może przenieść chorobę na dziecko w czasie porodu.

3. Rzeżączka – objawy

Objawy rzeżączki występują zwykle po kilku dniach od stosunku z zarażonym partnerem. Rzeżączka u mężczyzn objawia się w pierwszej kolejności wyciekiem ropnym z cewki moczowej. Kłopoty pojawiają się również podczas oddawania moczu – pieczenie i ból. Rzeżączka objawy u mężczyzn ma także w czasie wzwodu. Pacjenci skarżą się na trudności z potencją wywołane ostrym bólem prącia. Rzeżączka u kobiet w pierwszym stadium przebiega bezobjawowo. W późniejszym czasie dwoinki rzeżączki atakują szyjkę macicy, wywołując upławy. Kobiety zazwyczaj nie kojarzą tego objawu z chorobą. Czasem dochodzi do bólu w okolicy podbrzusza, krwawienia międzymiesiączkowego oraz zapalenia pęcherza. W przypadku takiej choroby jak rzeżączka, objawy skórne występują rzadko. Pojawiają się wtedy, gdy dwoinki przedostaną się wraz z krwią do komórek ciała. Wówczas na ciele tworzą się malutkie krostki otoczone obwódką.
Rzeżączka – zdjęcia

Jak rozpoznać czy to rzeżączka? Zdjęcia prącia ukazują wydzielinę ropną, która jest najbardziej charakterystycznym objawem u mężczyzn:

wydzielina pod napletkiem rzeżączka na penisie rzeżączka wydzielina z penisa

4. Rzeżączka – leczenie

Jeśli zauważyłeś jeden lub więcej objawów, sprawdź czy jest to rzeżączka. Badanie rzeżączki polega na pobraniu materiału biologicznego, który jest poddawany analizie laboratoryjnej. Leczenie rzeżączki należy podjąć jak najszybciej – w tym celu konieczna jest wizyta u wenerologa. Lekarz dobierze odpowiedni lek na rzeżączkę. Choroba jest uleczalna pod warunkiem, że leczeniu poddadzą się wszyscy partnerzy osoby zarażonej jak i ona sama. Jak leczyć rzeżączkę? Sposoby leczenia zależą od miejsca zakażenia. Leki podaje się doustnie lub domięśniowo. O metodzie leczenia decyduje lekarz. Antybiotyk na rzeżączkę to najskuteczniejsza metoda wyzbycia się patogenów z organizmu. Najbardziej rozpowszechnionym antybiotykiem jest penicylina. Jeśli jednak nie daje efektu lub pacjenci są uczuleni na ten składnik, lekarze sięgają po doksycyklinę. W przypadku choroby jaką jest rzeżączka, leczenie domowe nie jest wskazane. Zaleca się pacjentom, aby byli pod kontrolą lekarza wenerologa.

5. Test na rzeżączkę

Czułość testu wynosi ponad 99%. Test na rzeżączkę jest nieinwazyjny, bezbolesny i bardzo dokładny. Pozwala na wykrycie nawet jednej bakterii Neisseria gonorrhoeae, która wywołuje chorobę, jaką jest rzeżączka. Badanie można wykonać samemu. Należy zaopatrzyć się w domowy test na rzeżączkę. Apteka daleko, nie po drodze? Zamów test przez Internet. Wystarczy wybrać odpowiedni test PCR, pobrać materiał biologiczny, odesłać zestaw do nas i czekać na wynik. Materiał potrzebny do badań uzyskuje się poprzez pobranie wymazu z cewki moczowej, szyjki macicy, pochwy, odbytu lub gardła – w zależności od przypadku. Można także wykonać badanie z porannego moczu.

Objawy rzeżączki to przede wszystkim ropne upławy i krwawienia międzymiesiączkowe. Badania dowodzą, że przyczyną zapalenia szyjki macicy jest rzeżączka. Badania laboratoryjne obejmują kilka metod. Do głównych zaliczamy badanie bakterioskopowe, metodę bezpośredniej fluorescencji, metodę hodowli oraz badanie na rzeżączkę z krwi. Przewaga metody PCR jest jednoznaczna. Żadna z wymienionych metod nie jest tak dokładna jak PCR. Bardzo częstą przyczyną zarażenia jest przygodny seks z osobą zarażoną. Wówczas konieczne jest badanie na rzeżączkę. Cena zestawu promocyjnego to 149zł.

Test na rzeżączkę – cena od 149zł.

Źródła:

  1. Choroby weneryczne i dermatozy okolic narządów płciowych; Ligia Brzezińska-Wcisło; Wydawnictwo: Śląskiej Akademii Medycznej, 2002; ISBN: 83-88895-36-2
  2. Choroby zakaźne i pasożytnicze – epidemiologia i profilaktyka; Anna Baumann-Popczyk, Małgorzata Sadkowska-Todys, Andrzej Zieliński; Alfa Medica Press Wydawnictwo Bielsko-Biała 2014, wyd.7; ISBN: 978-83-7522-114-5
image_pdfPobierz PDF