Spis treści:


1. Informacje ogólne

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV – Human Papilloma Virus) stanowi najpopularniejszą chorobę weneryczną wśród ludzi. Wirus HPV jest bardzo groźny i niesie za sobą poważne choroby. Z tego powodu zalecane jest badanie na HPV, które należy wykonać profilaktycznie. Brodawczak ludzki przyczynia się do powstawania raka szyjki macicy u kobiet i raka prącia u mężczyzn. Badanie HPV jest bezbolesne i nieinwazyjne. Polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy, ścian pochwy lub sromu (w zależności od przypadku). U mężczyzn wymaz pobiera się z rowka żołędziowego (wokół penisa). Metoda PCR jest najskuteczniejszą analizą w diagnostyce HPV. Badanie można wykonać w gabinecie lekarskim lub samemu, po zakupieniu odpowiedniego testu. Jeżeli badanie wykryje obecność HPV, szczepionka jest najszybszą drogą w profilaktyce nowotworowej. Jak leczyć HPV? Szczepionka HPV podawana jest w kilku dawkach oddzielonych w odpowiednim czasie.

Wirus HPV a ciąża
Kobiety, które są nosicielkami brodawczaka borykają się z wątpliwościami co do zajścia w ciążę. Okazuje się jednak, że HPV w ciąży nie wpływa na poronienia ani na przedwczesny poród. Nie zmienia to faktu, że przyszła mama musi być pod stała opieką lekarza. Jeśli u ciężarnej występuje typ wirusa HPV zwiększający ryzyko raka szyjki macicy, lekarz kontroluje jej stan w czasie ciąży, by szybko wykryć nieprawidłowe zmiany tkanki szyjki macicy.

2. Przyczyny, a wirus HPV – jak można się zarazić?

Najczęstszą przyczyną wywołującą zakażenie HPV jest kontakt seksualny z osobą zarażoną. Infekcja HPV przenoszona jest również poprzez naskórek (brodawczak skóry). Jak można zarazić się HPV w inny sposób? Czasem bywa, że do zakażenia dochodzi w czasie porodu, kiedy to matka zaraża dziecko. Szacuje się, że zakażenie wirusem HPV dotyczy połowy populacji ludzkiej. Wirus HPV objawy ma sporadycznie, więc wiele osób nie wie, że jest nosicielem.

3. HPV – objawy

Pierwsze objawy wirusa HPV to widoczne brodawki, kłykciny i inne zmiany przednowotworowe.
Objawy HPV, które temu towarzyszą to świąd, pieczenie i ropne upławy. HPV u mężczyzn występuje rzadziej niż HPV u kobiet. Nie zmienia to faktu, że badaniu i ewentualnemu leczeniu muszą poddać się wszyscy partnerzy osoby chorej. Wirus HPV u mężczyzn występuje pod napletkiem, na żołędziu i w okolicy sromu. Brodawki występują w postaci kulistej i często przybierają postać kalafiorka. Najczęściej jednak choroba przebiega bezobjawowo.

Wirus HPV u mężczyzn – zdjęcia

HPV na penisie Wirus HPV na żołędziu
Wirus HPV na członku

Wirus HPV u kobiet
Brodawczak ludzki objawy u kobiet ma w pierwszej kolejności w miejscach intymnych. Głównie w okolicy warg sromowych, pochwy i odbytu. Charakterystyczną cechą tej choroby jest jednak brak objawów. Źródłem dolegliwości nie jest sam HPV ale w połączeniu z infekcją grzybiczą i bakteryjną.

Wirus HPV – zdjęcia poglądowe

wygląd wirusa hpv pojedynczy wirus hpv

Brodawczak ludzki – jak wygląda?
Wiele osób, które zauważyło na swoim ciele brodawki nie wie, że może to być brodawczak ludzki. Zdjęcia ukazują różne fazy i typy choroby. Nie każda grudka jest powodem do niepokoju. Niemniej jednak konieczna jest wizyta u specjalisty, by zdiagnozować zmiany na skórze.

Brodawczak skóry – zdjęcia

Brodawczak skóry na dłoniach brodawczak na wargach
brodawczak na palcach

4. Wirus HPV – leczenie. Jak pozbyć się wirusa HPV z organizmu?

Czasem zdarza się że zmiany wywołane wirusem HPV ustępują samoistnie. Do tej pory nie opracowano leku, który pozwoliłby wyeliminować HPV z organizmu. Na niektóre szczepy istnieje możliwość leczenia zmian wywołanych przez wirusa HPV. Leczenie polega na podawaniu choremu szczepionki. Dawkę zazwyczaj ustala lekarz, najczęściej leczenie HPV polega na podaniu 3 dawek szczepionki w określonym terminie. Metody leczenia objawów są różne, w zależności od zdiagnozowanego typu HPV. Jak leczyć innymi metodami? Jeśli objawy same nie ustąpią, wdraża się leczenie farmakologiczne, zabiegi operacyjne, wymrażanie lub kriokoagulację.

Wirus HPV – leczenie naturalne

Istnieje kilka domowych sposobów, które wspomagają organizm przed zarażeniem HPV. Dieta przy wirusie HPV powinna być bogata w nagietek lekarski, gorzknik kanadyjski, olejek z oregano, czosnek czy kurkuminę. Są to produkty z dużą zawartością antocyjanów, związków przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych.

5. Onkogeniczność HPV – rodzaje HPV

Zidentyfikowano 200 rodzajów HPV, z czego opisano 100. Dowiedziono, że niemal kilka z nich jest odpowiedzialnych za nowotwory. Wirusy o wysokim ryzyku onkogennym to: HPV 16, 18, 31,33,45. Powyższe typy wirusów zakażają błony śluzowe i są odpowiedzialne w 70%za powstanie raka szyjki macicy. HPV 16 jest sprawcą połowy tych przypadków.

Typy niskiego ryzyka to: HPV 6, HPV 2, HPV 12, HPV 14, HPV 37, HPV 4
HPV 1 i HPV2 to wirusy powodujące m.in. brodawki i kurzajki na skórze dłoni i stóp. Wirusy przenoszone drogą płciową to głównie HPV 6, 11, 42, 43, 44. Wówczas pojawiają się kłykciny kończyste w okolicach intymnych. Zdarza się, że zmiany pojawiają się w jamie ustnej.

6. Test na HPV – Badanie HPV

Statystyki wskazują, że najpowszechniejszym patogenem przekazywanym drogą płciową jest wirus HPV. Test na HPV wykonany we wczesnym stadium nasilenia wirusa może doprowadzić do zahamowania rozwoju raka szyjki macicy. Badanie na wirusa HPV powinna wykonać każda aktywna seksualnie kobieta. Szacuje się, że za 99,7% przypadków zachorowań na raka szyjki macicy odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Badanie diagnostyczne opiera się na biologii molekularnej i wykorzystuje metodę PCR (łańcuchowa reakcja polimerazy). Statystyki wskazują, iż ¾ kobiet narażonych jest na zakażenie wirusem HPV. Test HPV wykrywający wirusa jest konieczny dla kobiet, które:

  • są aktywne seksualnie,
  • zaobserwowały objawy charakterystyczne dla zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego,
  • miały więcej niż jednego partnera seksualnego (każdy kontakt seksualny może prowadzić do zakażenia HPV),
  • odbyły przygodny seks,
  • często cierpią na nawracające infekcje intymne,
  • planują szczepionkę przeciwko HPV, ale są już aktywne seksualnie,
  • mają nieprawidłowy wynik cytologii,
  • dbają o profilaktykę raka szyjki macicy,
  • planują ciążę (lub nieskutecznie próbują zajść w ciążę),
  • planują stały związek, ale wcześniej współżyły,
  • miały lub mają partnera, u którego stwierdzono cytomegalię,
  • poroniły lub przeszły ciążę pozamaciczną.

Badanie HPV u mężczyzn jest konieczne, jeśli zdiagnozowano wirusa u partnerki. Do zakażenia może dojść już po jednym stosunku seksualnym (analnym, oralnym, waginalnym).

Należy pamiętać, że choroba ta często przebiega bezobjawowo, a leczenie w zaawansowanym stadium rozwoju wirusa przynosi słabsze efekty.

Badanie HPV test – cena

Cena badania HPV jest zależna od typu wirusa, jaki ma być zdiagnozowany w organizmie pacjenta. Test możesz kupić online – niekonieczna jest apteka.
Badanie na HPV (HPV PCR test) jest bezbolesne i nieinwazyjne, a zarazem dokładne.
Ile kosztuje test na HPV? Cena zestawu pobraniowego waha się od 139zł do 279zł, w zależności od typu wirusa. Nie należy zwlekać z decyzją o wykonaniu badania pod kątem HPV. Test jest łatwy w obsłudze, dyskretny i bezbolesny. Powikłaniami nieleczonego wirusa może być nie tylko rak szyjki macicy, ale także kłykciny kończyste, nowotwory narządów płciowych oraz choroba Bowena. To tylko niektóre choroby, które powoduje wirus HPV. Badanie polega na pobraniu wymazu z pochwy, sromu lub okolic żołędzi. Testy na HPV pozwalają również na ocenę onkogeniczności danego wirusa, w zależności jaki wybrano test HPV. Cena obejmuje zarówno diagnozę jak i ocenę stopnia onkogeniczności.

Źródła:

  1. Zakażenia HPV Współczesne poglądy i praktyka; Marek Sikorski; Termedia Wydawnictwo, Poznań 2008, wyd. 1; ISBN: 9788389825476
  2. Szczepienia przeciw HPV; Sławomir Majewski, Marek Sikorski; Czelej Wydawnictwo, Lublin 2006, wyd.1; ISBN: 838930984X
image_pdfPobierz PDF